Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Alfred Nobel Hayatı ve Buluşları Kısaca

Aşağıda Alfred Nobel hayatı ve buluşları kısaca olarak ele alacağız.

1833 yılında İsveç – Stockholm’de dünyaya gelmiştir. Kimya alanında yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Dünyaca ünlü bir bilim insanı olarak bilim alanında devrim niteliğinde yeniliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Patlayıcılar alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir.

Patlayıcılar alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir. Nitrogliserinin patlayıcı olarak kullanılmasında yaptığı çalışmalar laboratuvarının yıkılmasına neden olmuştur. 1864 yılında bir fabrika açarak çalışmalarına devam etmiştir. Yaptığı çalışmalar sonucunda dinamit ve barutu bulmuştur. Barut üzerinde bir takım geliştirici çalışmalar yaparak bazı yeni patlayıcılar bulmuştur.

Fabrikalar açarak Avrupa’nın her alanında patlayıcılar üretmiştir. Patlayıcılardan elde ettiği gelirleri de adına ödül verilmesi için bir kuruma bağışlamıştır. Nobel ödüllerinin verilmesi günümüze kadar sürmüş ve hala sürmektedir. Nobel ödülleri verilmeye başlandığı günden bu yana 154 yıl olmuştur. Alfred Nobel, bomba imha eden bir bilim adamı olarak Fizik tarihine geçmiştir. 1896 yılında İtalya’da hayatını kaybetmiştir. Beyin kanaması geçirerek öldüğü bilinmektedir. Adına Nobel ödülleri verilmiştir. Nobelium elementi onun anısına isimlendirilmiştir. Alfred Nobel, en önemli Avrupalı bilim insanlarından biridir. İsveç, Almanya, Fransa ve İtalya ülkelerinde çalışmalar yapmıştır.

Alfred Nobel’in buluşları şu şekildedir:

*Patlayıcılar alanında çalışmalar yapmıştır.

*Nitrogliserin üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır.

*Dinamitin bulunmasını sağlamıştır.

*Barutun bulunmasını sağlamıştır.

Alfred Nobel Hayatı ve Buluşları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. G dedi ki:

    Alfred Nobel; askeri önem taşıyan dumansız barutu bulmuştur. Barış zamanında maden sanayinde ve yol inşaatında kullanılsın diye yeni bir patlayıcı madde olan dinamiti keşfetti.

Yorum Yaz