Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Akla Karayı Seçmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen akla karayı seçmek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Akla Karayı Seçmek Deyiminin Anlamı:

İyi ile kötüyü ayırmak, olumlu ile olumsuz arasındaki farkı kavramak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılan ve dilimizde yerleşik hale gelen bir deyimdir.

Akla Karayı Seçmek Deyiminin Hikayesi:

Sabaha yakın saatlerde alacakaranlık olmaktadır. Aslında geceden çıkıp sabaha doğru gidilse de gece mi oluyor, gündüz mü oluyor anlamak güçleşmektedir. Sabah ezanı vaktinde uyumakta güçlük çeken insanlar bu durumu çok iyi anlamaktadır. Bu olaya şahit olanlar ak ile karanın nasıl ayrıldığına da şahit olmaktadır.

Sabaha yakın saatlerde dertten, sıkıntıdan, stresten uyuyamayan insanlar ak ile karanın birbirinden nasıl ayrıldığına şahit olmaktadır. Ak ile kara arasında seçim yapmak deyimi de ak ile karayı seçmek şekliyle deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelip kullanılmaya başlanmıştır. Bir seçim yapmak zorunda olmak ve iyi bir seçim için doğru kararlar vermek anlamında kullanılan bir deyim olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Akla Karayı Seçmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz