Akdeniz İklimi Nerelerde Görülür Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Akdeniz İklimi nerelerde görülür özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’de Akdeniz İklimi, Akdeniz’e kıyı olan bölgelerde görülür. Aslında Ege bölgesi de Akdeniz’e dahil olduğundan burada da Akdeniz İklimi hakimdir. Kıbrıs ve Kıbrıs’ın hemen karşısındaki bölgede de Akdeniz İklimi hakimdir. Bu nedenle Akdeniz İklim türünün Türkiye ile sınırlı kalması düşünülemez.

 

Akdeniz İklimi’nde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yer yer yağışlıdır. Hakim olduğu Türkiye bölgesinde kar yağışı neredeyse hiç görülmez. Yağmur yağışları da kışları o kadar yoğun olmaz. Akdeniz İklimi, Türkiye’de Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde hakimdir. Bu nedenle Türkiye’de kıyı şeridi iklimini oluşturur. Özellikle Güney ve Batı bölgelerinde etkilidir.

Akdeniz İklimi’nde sıcaklık farkları çok oluşmaz. Dört mevsim yaşanması çok nadirdir. Genelde havası sıcaktır. Bu bitki örtüsüne de yansımıştır. Bitki örtüsü makidir. Dört mevsim yetişecek meyve ve sebze vardır.

Akdeniz’de dağlar denize paraleldir. Akdeniz Bölgesi’nde Toros Sıradağları meşhurdur. Bölgede doğal ve yapay geçitler, göller, akarsular, kayalık yamaçları, derin mağaralar ve turistik kültürel yerler bulunur. İklim bu tarihi mekanların oluşmasında ve şekillenmesinde etkili olmuştur.

Akdeniz İklimi’nde özellikle muz Türkiye’de sadece Antalya’da bulunur. Bunun yanında naranciye, incir, üzüm, pamuk, kuru gıda da iklimin etkili olduğu alanlarda yetiştirilir. Akdeniz İklimi’nde hava sakindir. Fırtınalar oluşmaz. Kış aylarında deniz üzerinde ufak çaplı fırtınalar oluşur.

Akdeniz İklimi Nerelerde Görülür Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.