Ailede Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Bu yazımızda ailede uyulması gereken kurallar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlıktır. Daima insana ve çevresine muhtaç olarak yaşar. Bu nedenle temel ihtiyaçları doğrultusunda ve duygularıyla hareket ederek aile kurma yoluna gitmiştir. Toplumsal yapının en küçük birimi olarak aile tarihte ve günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu konumunu da korumaktadır.

Bizim toplumumuzda aile olmak, birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Aile olmak devlet kurmak gibidir. Aile reisine itaat etmek, saygı göstermek devlete bağlılık gibidir. Aile içinde sevgi, saygı, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşmanın olması toplumdaki birlik ve beraberlik olguları gibidir.

Bu nedenle ailenin geleneksel yapısının korunması çok önemlidir. Çünkü aile toplumu inşa eden bir temeldir. Ailede uyulması gereken kurallar genelde geleneksel olarak belirlenir. Gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden, dini inanışlardan beslenerek gelişir.

Ailede uyulması gereken kurallar din merkezli ve gelenek temellidir. Bu kurallar aile büyüklerine saygılı olmak, aile büyüklerinin sözünü dinlemek, karşı gelmemektir. Bu itaat biçiminde sorgulama ve araştırmaya izin verilir. Aile içinde herkes birbirinin fikirlerine ve hislerine saygı gösterir. Yıkıcı yol izlenmez, daima yapıcı olunmaya çalışılır.

Ailenin yaşadığı ortamda ortak kullanım alanları özenli, temiz ve gerektiğince kullanılır. Herkes birbirinin özel yaşam alanına saygı gösterir. Aile bireyleri birbirlerini severler, birbirleriyle yardımlaşırlar. Paylaşımlar ve dayanışmalar sergilerler. Aile olma sevmek ve sevilmek demektir.

Ailede Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.