Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Ağzından Baklayı Çıkarmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Ağzından Baklayı Çıkarmak Deyiminin Anlamı:

Sakladığı bir bilgiyi yeri geldiğinde birisiyle paylaşmak ya da umulmadık kişilerle paylaşmak anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Ağzından Baklayı Çıkarmak Deyiminin Hikayesi:

Bir gün mahallenin birinde ağzı küfür etmeye çok alışmış biri varmış. Olur olmaz her şeye küfür eder olmuş. Bu durum kendisini de rahatsız etmeye başlamış. Bir şeyhin yanına giderek ondan yardım istemek durumunda kalmış. Şeyh onu geri çevirmemiş ve yardımcı olacağını söylemiş.

Şeyh adama bakla vermiş ve dilinin altına koymasını söylemiş. Böylece konuşacağı zaman baklayı çıkarması gerekeceğinden nasıl konuşması gerektiğini hatırlamış olacakmış. Şeyh ile giderken camdan biri çıkmış ve beklemelerini söylemiş. Yağmur hızlanmış. Tekrar pencereye çıkan kız bekleyin demiş. Şeyh bir dahaki sefer nedenini sorunca kız, tavuklar yumurtaya oturuyor eğer buradan kavuklu geçerse tepeli olur diye beklettim demiş. Şeyh adama dönerek ulan çıkar ağzındaki baklayı demiş.

Ağzından Baklayı Çıkarmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz