Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Aganta Burina Burinata Özeti ve Kahramanları Kısa

Aganta Burina Burinata kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Aganta Burina Burinata özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Aganta Burina Burinata Kitap Özeti ve Kahramanları

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın küçük hacimli bir kitabı olarak deniz sevgisini anlatan ve insanların kurduğu ilişkiler ile bağlarını ortaya koyan bir eserdir.

Özet:

Süleyman Kaptan çok iyi bir denizcidir. Bir gün kardeşi Davut ile denize açılırlar. Bir fırtına ile karşı karşıya kalırlar. Fırtına çok çetin bir fırtınadır. Gemiyi alabora etmektedir. Deniz dalgaları dağlar gibi devrilmektedir. Gemi sarsılmaktadır. Derken Davut hayatını kaybeder.

Süleyman Kaptan, Davut’un ölümünden kendini mesul tutar. Gemiye aldığı kardeşinin cesedi zaman içinde kokmaya başlar. Adet üzere cesedi denize atarlar. Süleyman bu durumdan çok etkilenir. Bir daha aileden kimsenin denizcilikle uğraşmasını istemez.

Süleyman Kaptan’ın oğlu Mahmut tam bir deniz aşığıdır. Babasının karşı çıkışlarına ve onu okutmak istemesine rağmen ısrarla denize olan bağlılığı artarak devam eder. Tayfa olarak işe başlar. Denizde günlerini geçirir. Büyük haz duyar. Fakat hem babasını hem annesini kaybeder. Bu ölümlerle sarsılır.

Denizcilikten vazgeçer. Bir köyde Zeynel Ağa’nın kızı Ayşe’ye aşık olur. Evlenirler. Çok mutlu olurlar. Varlık, bolluk ve rahatlık içinde yaşarlar. Çocukları olacaktır. Fakat çocukları düşer. Mahmut, yıkılır. Bütün her şeyi geride bırakmak ister. Deniz hasreti depreşir. Ailesini bırakarak yalnız başına denizlere açılır ve bir daha dönmez.

Kahramanlar

Süleyman Kaptan: Tecrübeli ve yaşlı bir denizcidir.

Davut: Süleyman Kaptan’ın kardeşidir.

Mahmut: Süleyman Kaptan’ın oğludur.

Zeynel Ağa: Köy ağasıdır.

Ayşe: Zeynel Ağa’nın güzel ve biricik kızıdır.

Aganta Burina Burinata Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Mehtap dedi ki:

    Aganta Burina Burinata kitabı açıkçası isminden dolayı ilgimi çekti. Gerçekten özetinden anladığım kadarıyla çok güzle bir kitap mutlaka aslını da okuyacağım =)

Yorum Yaz