Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Hikaye Kısa

Bu yazımızda ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili hikaye kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa ve Behiye birbirini severek evlenen bir çifttir. Mustafa, Behiye için Kocaeli’den İstanbul’a gelmiş ve O’nu ailesinden istemiş. Daha sonra düğün yapmak için Kocaeli’ne gitmişler ve orada küçük bir eve yerleşmişler. Mutlu ve mesut yaşamaya başlamışlar.

Mutluluklarını çocuk sahibi olarak pekiştirmişler. Mustafa kızı olduğu için çok sevinmiş. Behiye her zaman kızının ismini Yaren koymak istediğini eşine söyleyince, bebeğin ismini Yaren koymuşlar. Yaren çok huysuz bir bebekmiş. Babası işteyken, annesini hep yorgun düşürürmüş.

Yıllar geçtikçe mutlu aile yuvalarında Yaren okula başlama çağına gelmiş. Babası kızının bu halini görünce çok duygulanmış. Annesine sarılmış ve Yaren’i öpmüş. Yaren, çok meraklı bir çocukmuş. Okula hemen alışmış. Arkadaşlar edinmiş. Öğretmenlerinin gözüne girmiş.

Okulda olan her şeyi gelip evde ailesine anlatırmış. Babası ve annesi kızlarının başarılarıyla övünürmüş. Yaren ev ödevlerini büyük bir gayretle yaparmış. Babasına sürekli ben doktor olmak istiyorum diyormuş.

Babası bir gün iş gereği gittiği İstanbul’da doktor oyuncak seti ve bir de beyaz önlük almış. Güzelce paket yaptırmış. Behiye’ye haber vermiş. Yaren’e sürpriz yapmaya karar vermişler. Yaren okuldan gelmiş, yemeğini yemiş, ödevlerini yapmış Babasının gelmesini bekliyormuş.

Babası gelince, koşup sarılmış ve gününün nasıl geçtiğini sormuş. Babası Yaren’e bir sürprizi olduğunu söylemiş. Yaren, heyecanlanmış. Babası hediyesini vermiş. Yaren hediyeyi açınca gördüklerine inanamamış ve çok mutlu olmuş.

Her gün okuldan sonra önlüğünü giyip doktor eşyalarıyla oyunlar oynamış. Babası da bu duruma çok sevinmiş. Annesi, Mustafa’ya acaba yanlış mı yapıyoruz, Yaren’i şartlandırıyoruz, demiş. Mustafa da, hayır, ağaç yaşken eğilir, ilerde iyi bir doktor olmasını istiyorsak, hayallerinin peşinden gitmesine izin vermeliyiz, demiş.

Yıllar sonra Yaren doktor olarak mezun olurken, babası annesine dönüp, gözleri dolu dolu bir şekilde  tebessüm etmiş.

Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Hikaye Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.