Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Ağaç İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

c16

Bu yazımızda ağaç ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri, atalarımızın yüzlerce yıllık engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden hareketle söyledikleri veciz, kafiyeli, kinayeli, mecaz sözlerdir. Gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden beslenir. Eğitici ve öğreticidir. Bununla beraber nasihat edici ve ders vericidir.

Bölgeden bölgeye, yöreden yöreye ağız değişikliklerine uğrasa da anlam bakımından değişmeye uğramaz. Atasözleri sonradan yazılı hale gelmiştir. Konuşma dilinin hakim olduğu sözcük öbekleridir. Atasözleri toplumun vicdanında beliren duygu ve düşünceleri yansıtır.

İçinde ağaç kelimesi geçen ve ağaç ile ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

Ağaç yaşken eğilir. : İnsanların bazı şeyleri öğrenmesi ve insanların eğitilmesi için bir vaktin olduğunu bildiren bir atasözüdür.

Ağacı kurt, insanı dert yer. : Ağaca zarar veren canlı olarak nitelenen kurda, insanın başına gelen dert, sıkıntı ve üzüntüler benzetilerek insanın kurt yemiş ağaç gibi zarar görebileceğini anlatan atasözüdür.

Ağaca dayanma çürür, adama dayanma ölür. : Hayatta sağlam, güvenilir görünen kimseye güvenerek iş yapılmaması gerektiğini, kişinin kendi işini kendini görmesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Ağaçlar ayakta ölür. : Kalıcı eserler bırakan insanların, her zaman zorluklara direndiğini anlatmak için söylenen bir atasözüdür.

Ağaca balta vurmuşlar, sapı bendendir demiş. : İnsanların başına gelen kötülüklerin yine en yakınındaki insanlardan kaynaklanabileceğini anlatan atasözüdür.

Ağacın kurdu içinde olur. : Bir insanı ya da topluluğu yıpratacak, yıkacak kötü unsurların yine o insan veya toplumun içinde barındırdığını haber veren atasözüdür.

Ağaç İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Selda dedi ki:

  Teşekkürler. ağaç ile ilgili atasözü kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. Nisanur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar nasılsınız

 3. dilara dedi ki:

  Çok güzel olmuş bence de insanlara ormanla ilgili atasözleri ve anlamları hakkında bilgi veriyor.

 4. sude dedi ki:

  çok işime yaradı ağaçlarla ilgili atasözleri ve anlamı ödevim vardı yaptım öğretmen 100 verdi.

 5. bilgenaz dedi ki:

  Elinize sağlık bunu çok beğendim.

Yorum Yaz