Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Adalet ile İlgili Hadisler

Aşağıda adalet ile ilgili hadisler kısaca olarak ele alacağız.

Adalet, mülkün temelidir. Mülk idare demektir. İdare etmek ve insanlara adil davranmak dinimizde en önemli değerlerden biridir. Adalet kavramının içinin doldurulması için kadılar, hakimler vazife etmekte ve mahkemeler kurulmaktadır. İslam dini adaletin yaygınlaştırılması şiarı ile hükümler meydana getirmiştir.  Adaleti, iyiliği ve akrabaya yakın akrabaya yardımı emreden dinimiz, tek din olarak yeryüzünde yaşanmaktadır.

Adalet ile ilgili hadisler şu şekildedir:

“Adalete bağlı kalanlar Allah katında nurdan minberler üzerinde olacaklardır. O kimseler ki gerek hüküm verirken, gerek ev halklarına karşı ve gerekse omuzlarına yüklenen sorumluluk mevkilerinde adalete bağlı kalırlar.”

“Cennetlikler üç kısımdır: Adaletli ve başarılı yönetici; akrabalarına ve her Müslümana karşı yufka yürekli ve merhametli kimse; çoluk-çocuğu kalabalık olduğu halde hiç kimseye el açmayan tok gözlü kimse.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    beğendim ben emeğinize sağlık, adaletle ilgili hadisler kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Yorum Yaz