Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

2 Mart Rize’nin Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda 2 Mart Rize’nin kurtuluşu ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı ülkemizin dört bir yandan işgal edildiği bir tarih olarak özellikle Anadolu sathının işgal hareketlerine maruz kalmasına neden olmuştur. Doğu ve kuzey doğu alanlarında Rusların ve Ermenilerin tahakküm kurma arzusu göze batmıştır. Buradaki halk düşman tarafından ezilmiştir. Halkı düzenli ordu korumuştur ama çok güç kaybetmiştir.

Anadolu’nun içinde bulunduğu durum çok zor bir durum olmuştur. Savaşın en çetin geçtiği coğrafyalardan biri olarak birçok insanın hayatının kaybolmasına neden olmuştur. Rize üzerinde işgal hareketleri sürdüren Ruslar, Batum üzerinden Anadolu’nun bir kısmına hakim olup Karadeniz kıyılarından sıcak denizlere inme politikası gütmüştür. Böylece yer altı ve yer üstü doğal kaynaklarına ulaşmak istemiştir.

Rize halkı ve düzenli ordu vatan topraklarını savunmak için canını dişine takmıştır. Fedakar ve vatanperver bir millet olarak direnişe geçme teyakkuzu gösteren milletin zafer kazanması da kaçınılmaz olmuştur. Rize’nin kurtuluşu yerli ve milli kuvvetlerin eliyle olmuştur.

2 Mart Rize’nin kurtuluşu ve düşman işgalinden temizlenmesi olarak tarihe geçmiştir. Rize’nin kurtuluşu Rusların emellerinin boşa çıkmasına neden olmuştur. Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması 1918 yılının ilk aylarında gerçekleşmiş ve yeni bir devlet kurma zemini ortaya çıkmıştır. Rize’nin kurtuluşu her yıl kutlanmaktadır. Bu da birlik ve beraberlik içinde çok önemlidir.

2 Mart Rize’nin Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ozan dedi ki:

    2 Mart Rize’nin kurtuluş günüymüş şu anda sizden öğreniyorum. Rize acaba kimler tarafından işgal ediliyordu. Ben Rumlar tarafından işgal edildiğini tahmin ediyorum ama bilen var mı ?

Yorum Yaz