18 Yaşına Kadar Her İnsan Neden Çocuktur?

Bu yazımızda 18 yaşına kadar her insan neden çocuktur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çocukluk yaşları ergenlik çağına girmekle gençlik yaşlarına dönüşmektedir. Gençlik yaşlarında insanlar yetişkinlik dönemine hazırlanmakta, psikolojik, fizyolojik ve zeka olarak gelişim devam etmektedir. Ergenliğe girmenin yaşı esas alınmadan her insanın çocuk sayılması yasalar gereğidir.

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı karara göre her insan 18 yaşına kadar çocuk olarak muhatap alınmaktadır. Bunun nedeni can ve mal korunması, sağlıklı bir ortamda yaşama hakkının ve eğitim hakkının devletler tarafından güvence altında olmasıdır.

Günümüz dünyasında değişen gıda ve iklim rejimleri insanların fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik konumlarını ve donanımlarını da değiştirmektedir. Zeka seviyeler, davranış alışkanlıkları, akıl ve baliğ olma dönemleri birbirinden farklılık oluşturmaktadır.

Bu nedenlerle uzmanların yaptığı araştırmalar, sosyal deneyler ve çalışmalar her insanın 18 yaşına kadar devlet güvencesinde yaşama hakkına sahip olmasına karar sağlamıştır. 18 yaşına kadar herkes ebeveynin himayesinde bulunmak zorundadır.

Ebeveynler çocuklarına 18 yaşına kadar bakmakla yükümlüdür. Bu süre tamamlandığında 18 yaşına gelen bir birey reşit olarak kendi ayakları üzerinde durma ehliyetine sahip sayılmaktadır. Evlenebilir, iş kurabilir, özgürce yaşayabilir, sorumluluklarının bedelini tek başına göğüsleyebilir.

Bu nedenler insanlar 18 yaşına kadar çocukluk ve gençlik dönemlerinin bir kısmını aile himayesi ve devlet güvencesi altında geçirmektedir. 18 yaşını dolduran her birey özgür bireydir. Seçme ve seçilme hakkından yararlanacak kadar sorumluluk ve bilinç sahibi sayılır.

18 Yaşına Kadar Her İnsan Neden Çocuktur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.