Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

15 Nisan Ağrı’nın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda 15 Nisan Ağrı’nın kurtuluşu ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı bütün dünya için bir kıyık ve yıkım olmuştur. Düşman devletler Osmanlı Devleti’nin topraklarının paylaşılmasında anlaşamayınca Anadolu üzerine yeniden gelme hevesine düşmüşlerdir. Savaş sırasında ve sonrasında bu durum böylece devam etmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli vilayetlerinde küçük devletler kurarak Anadolu sathını da parçalamak isteyen düşmanlardan biri de Rus tahakkümünde bulunan Ermeniler olmuştur. Altı vilayet üzerinde devlet olma emellerine göre Ağrı’yı da işgal eden Ermeniler birçok zulmün yaşanmasına neden olmuşlardır. Buna dayanamayan bölge halkı silahlanarak namuslarını ve vatan toprağını korumak için mücadeleye girişmiştir.

Düzenli ordular ve halk desteğiyle Ermenilerin siyasi emelleri püskürtülmüştür. Rusların da siyasi emelleri akamete uğramıştır. Anadolu düşman işgalinden kurtulmuştur. Anadolu deyince akan sular durur diyen milletimiz, söz konusu vatan olunca canımız teferruattır demişlerdir.

15 Nisan 1918 Ağrı’nın düşman işgalinden kurtuluşu olarak tarih geçmiştir. Tarihimizde önemli bir yere sahip olarak destansı bir mücadelenin yerini tutmaktadır. Anadolu’nun dört bir yanının düşman işgalinde olduğu günlerde halkımız yılmadan ve yıkılmadan mücadele etmişlerdir.

Anadolu’nun her vilayeti birdir. Vatan toprağının ayrısı gayrısı yoktur. Ağrısı, Vanı yoktur. Vatan toprağı savunulması gereken ve elzem olandır. Vatan insanı insan yapar, bizi biz yapar.

15 Nisan Ağrı’nın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hakan dedi ki:

  ÖZGE BEN SENİN GELMİŞİNİ GEÇMİŞİNİ GELECEĞİNİ OLACAK ÇOCUĞUNUN Ellerinden öpeyim :)

 2. Anonim dedi ki:

  Neden kucuk diye ozel bir gunu olamaz mı kucugun buyugunden farkı ne

 3. Anonim dedi ki:

  ağrı da bu vatanın sahip çıkın

 4. özge dedi ki:

  15 Nisan Ağrının kurtuluşuymuş hiç bu tarz illerinde kurtuluş günleri olduğunu bilmiyordum. Hani İzmir’in kurtuluşunu falan biliyordum da buda değişik bir bilgi oldu. Aklımda bulunsun :)

  1. Anonim dedi ki:

   heralde öyle siz ağrıyı ne sandınız

  2. SANANE LAN dedi ki:

   ola özge beni dinle;sen kim köpek ta ağrı yı kucumsüyon ***** izmir lisin diye kalkmasın bi yerlerin evel allah indirmesini biliriz:),
   ,,,,

Yorum Yaz