Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

12 Mart Erzurum’un Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda 12 Mart Erzurum’un kurtuluşu ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu sathında yeniden bir işgal girişimi başlamıştır. Savaş sonuçlarından memnun olmayan ve toprak paylaşımında birbirine düşen itilaf devletleri Osmanlı Devleti’nin son kalesi olan Anadolu’da işgal girişimlerinin başlamasına neden olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücadele yılları yaşanmıştır. Milli Mücadele yılları 1918 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında da Anadolu’nun çeşitli yerlerinde işgal hareketleri yaşanmıştır. bütün bu hengamede özellikle Erzurum ve çevresinde Rus ve Ermeni tahakkümü kol gezmekteydi.

Savaş yıllarının zorluğu, mevsim şartları, kıtlık, yokluk, açlık, susuzluk, cephanesizlik ile mücadele eden Osmanlı, bir de Rusların çeşitli entrikaları ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Çetin kış şartlarının çok uzun sürmesi ve karın yerde kalma süresinin uzun olması Erzurum coğrafyasında savaşın çok çetin yaşanmasına neden olmuştur.

Halk ve düzenli ordular sayesinde Anadolu üzerinde Erzurum civarında yaşanan işgal girişimleri Rusların ve Ermenilerin püskürtülmesiyle son bulmuştur. Erzurum düşman işgalinden kurtulmuştur. Böylece tam bağımsızlık mücadelesinde önemli bir zafer kazanılmıştır. Rusların ve Ermenilerin müşterek emellerinin bulunması halka zarar verse de yaşanan kayıplar zafere mani olmamıştır.

Ruslar ve Ermeniler vatan toprağından def edilmiştir. 12 Mart 1918 tarihinde Erzurum düşman işgalinden kurtulmuştur. Erzurum’un bağımsızlığı Anadolu’nun kaderidir.

12 Mart Erzurum’un Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yaşar dedi ki:

    Bir Erzurumlu olarak 12 Mart şehrimizde heyecanla ve özenle kutlanır. O dönemlerde yaşanan şeyler tiyatro edilir kimi zaman, farklı etkinlikler yapılır. Herkes coşku ile mutlaka bu önemli günü anar.

Yorum Yaz