Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

11 Nisan Şanlıurfa’nın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda 11 Nisan Şanlıurfa’nın kurtuluşu ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı ve ardından yaşanan gelişmeler, Osmanlı Devleti’nin siyasi ve askeri güç kaybetmesine neden olsa da kanının son damlasına kadar vatan toprağını müdafaa etmeye yemin etmiş neferlerin Anadolu üzerinde akın akın ortaya çıkması genç yaşlı, çoluk çocuk eli silah tutanın düşman karşısına dikildiği günler tarihimizin en şanlı günleri olmuştur.

Milli Mücadele yıllarında düşman işgalinin tasallutu altında inim inim inleyen Anadolu’da Ruslar, Ermeniler, Fransızlar, İngilizler cirit atmaya başlamıştır. İngilizler ve Fransızlar toprak paylaşımında birbirine girmiştir. Anadolu toprakları düşmanların ganimet bildiği topraklar haline gelmiştir.

Urfa da İngiliz işgali ve Fransız işgali altında kalmıştır. Şehirde tahakküm oluşturan düşman ezici bir rol oynamıştır. Halkı sindirmeye ve çeşitli sosyal olaylar çıkararak güvensizlik ortamı oluşturmaya çalışmıştır. Milletimizdeki vatan, devlet, millet aşkı her şeyin ötesinde olarak mücadele azmini perçinlemiştir.

Urfa 11 Nisan 1920 tarihinde şanlı Türk halkı ve ordusunun cehd ü gayretiyle düşman işgalinden kurtulmuştur. Urfa bu olaydan sonra meclis kararı ile Şanlıurfa adını almıştır. Şanlı bir direnişin hikayesi olarak asker ve halk yek vücut bir şekilde düşman karşısında durmuş ve asla vatan toprağının bir karışını bile terk etmemiştir. Böylece tarihe geçen bir millet olduğunu tekrar ispat etmiştir.

11 Nisan Şanlıurfa’nın Kurtuluşu ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ömer dedi ki:

    Teşekkürler anlaşılır ve açık olmuş ödevime çokça yaradı hazırlayanlara teşekkürlerimi iletiyorum

  2. asi kız dedi ki:

    İşime yaradı. şanlıurfa’nın kurtuluşu ile ilgili yazı kısa olmuş çok beğendim.

  3. Asiye dedi ki:

    Ben çok beğendim ödevimi Şanlıurfanın kurtuluşu ile ilgili yazı kısa olarak hemen yazdım, öğretmen bunu beğenecek herkese teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz