Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa

Bu yazımızda Nazım Hikmet’in hayatı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nazım Hikmet Ran, 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. Şair, yazar ve düşünürdür. Edebiyat alanında şiirler, hikayeler ve oyunlar yazmıştır. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim görmüştür. Yükseköğrenimine İstanbul’da devam ederek Bahariye’de tamamlamıştır. Subaylık yaptığı yıllar da olmuştur.

Öğreniminin bir kısmını Rusya’da Moskova üniversitelerinde sürdürmüştür. Rus ideoloji akımlarını yakından takip ederek fikir ve his olarak etkilenmiştir.

Anadolu’da öğretmenlik yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sıralarında Bolu’da öğretmenlik görevinde bulunmuştur. Mavi Gözlü Dev, Güzel Yüzlü Şair olarak da lakabı bulunmaktadır. Şiirlerinde ideolojik örgülerden ve insanlığın sorunlarından bahsetmiştir.

Komünizmden etkilenmiştir. 1938 yılında şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye’de hapishanelerde yatmıştır. Türkiye Komünist Partisi üyesidir. 11 ayrı davadan yargılanmıştır. Geçtiğimiz yüzyılın en büyük şairleri arasında gösterilmektedir. Çağdaş Türk Şiiri’nde serbest nazım türünde ilk şiir örnekleri sunan Nazım Hikmet, Moskova’ya gitmiştir.

Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilerek ödül almıştır. 1963 yılında Moskova’da ölmüştür. Şiirleri 1965 yılından sonra yeniden gündem olarak revaç kazanmıştır.

Çağdaş Türk Şiiri alanında ilk örnekleri serbest nazımla veren Nazım Hikmet, hece ölçüsünü de kullanmıştır. Şiirde bir arayış içine giren Nazım Hikmet zaman geçtikçe duygu ve düşünce bakımında daha olgun ve kendine has şiirler yazmaya da başlamıştır.

Babası memur ve annesi de sanatçıdır. Devlet geleneğini yakından bilen ve sanatçı ruhuyla da hemhal olan bir insan olarak, kendini şiir alanında yetiştirmesi doğal karşılanmaktadır.

Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. esra dedi ki:

  çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

 2. esra dedi ki:

  çok iyi teşekkürler ödevim sonunda bitti, nazım hikmet hayatı kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

 3. nazlı dedi ki:

  bence çok güzel nazım hikmet hayatı kısa ve öz olmuş.

 4. İhsan dedi ki:

  Çok kısaymış

 5. cer dedi ki:

  Coğrafya ödevi için iyi

 6. irem dedi ki:

  türkçe ödevimde işime yaradı nazım hikmet hayatı kısaca özeti için sağ olun.

 7. Sunay dedi ki:

  Türk edebiyatında önemli bir kişi olan Nazım Hikmet hayatı bu metinde güzel anlatılmış ve hem başarılı hem de öğrencilerin ödevlerine yardımcı bir yazı olmuş.

Yorum Yaz

e okul