Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Zararlı Maddeler ve Zararları Nelerdir

Zararlı Maddeler ve Zararları Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Zararlı ve bağımlılık yapıcı maddeler genellikle insanlar tarafından hayatlarında kötü giden ve psikolojik etki bırakan durumlara bahane olarak başlanır. Bu maddeler bir kez başlandı mı bırakması kolay olmayan maddelerdir çünkü kimyaları bağımlılık yapıcı cinstendir. Uyuşturucu, içki ve sigara bu maddelerin başlıcalarıdır.

Sigaranın en belirgin zararları ağızda, dudakta ve yutakta yaralar oluşturmasıdır. Göremediğimiz sindirim sisteminin daha iç kısımlarında da yaralar meydana getirir. Kanserli hücrelerin çoğalmasına ve insanın kansere yakalanmasına neden olan sigaranın solunum sistemi üzerinde nefes darlığından akciğer kanserine kadar pek çok zararı bulunmaktadır. Koah anfizema isimli rahatsızlık da sigara kullanımıyla meydana gelir ve nefes tıkanması yaratır.

Alkolün en belirgin zararları ten üzerinde kırmızılık, egzama gibi belirtilerdir. Dışardan görülmeyen başka zararları ise kanser ve karaciğer yağlanmasıdır. Ölümcül cinsten bir kanser olan bu tip kanserlerin erken teşhisi yapılmazsa tedavi şansı kalmamaktadır. Toplumsal bakımdan da zararı olan alkol, bağımlılarının etrafa ve kendilerine zarar vermesine neden olabilir, suç oranlarını arttırabilir.

Uyuşturucu ise bağımlılık yapıcı maddeler arasında en berbat olanıdır. En çok alışkanlık ve bağımlılık yapan bu maddeyi elde edemeyen bağımlıları krizler geçirir. Çok da pahalı olduğu için borç batağına girip hayatı kararan insanlar meydana çıkar. Para bulmak için hırsızlık yapan ve diğer insanlara zarar veren bu insanlar psikolojik açıdan da kliniklik duruma gelirler. Uyuşturucunun bireye ve topluma zararları büyüktür.

uyuşturucu-bağımlılığı

Zararlı Maddeler ve İnsanlara Zararları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bikasu dedi ki:

    Teşekkür ederim 😘

  2. Anonim dedi ki:

    Çok teşekkürler

Yorum Yaz