Yüz Kemikleri Nelerdir

İnsan yüzündeki kemikler nelerdir isimleri, başımızda bulunan kemikler kaç tane vardır

BAŞ ve İnsan Yüzünün özellikleri İle Bulunan Kemikleri (Biyoloji)

Omurgalı canlı vücudunun 3 bölümünden biridir. Özellikle sinir sisteminin önemli merkezlerini taşıdığı için çok önemli bir organdır. İç kısmında beyin yarım hücreleri ve üzerinde göz, kulak, burun ve tatma organları gibi duyu sis­temimizin önemli merkezleri de başta bulunur.

Baş genelde kemiksiz bir yapıya sa­hiptir. İki bölgeye ayrılarak incelenebi­lir: Kafa ve yüz.

Kafa bölgesinde 8 ta­ne kemik bulunur. Bunlar alın kemiği, yan kafa kemikleri (iki tane), şakak ke­mikleri (iki tane), arka kafa kemiği, temel kemik, kalbur kemiği. Çocukluk döne­minde kafa kemiklerinin arasında bıngıl­dak adı verilen yumuşak bir bölge bulunur.

Yüz bölgelerinde ise 14 tane kemik bulunur. Bunlar üst çene kemikleri (2 ta­ne), alt çene kemiği, elmacık kemikleri (2 tane), burun kemiği, damak kemikleri (2 tane), sapan kemiği, tırnaksı kemik­ler (2 tane), boynuzcuk kemikleri (2 ta­ne).

Yüzümüdeki Kemikler

yuz-kemikleri

1-Alın kemiği, 2-Kafatası yan kemiği, 3-Şakak kemiği, 4-Artkafa kemiği, 5-Temel kemiği, 6-Kalbur kemiği, 7-Çene kemiği, 8-Elmacık kemiği, 9-Üs t çene kemiği, 10-Yumru, 11-Korona yumrusu, 12-Mastoid çıkıntısı, 13-Dış işitme kanalı, 14-Dit kemiği, 15-Burun kemiği.

Bütün bu kemik yapısı yukarıda sayı­lan organların en iyi şekilde yerleşebi­leceği ve en iyi biçimde korunacağı yapı­yı almışlardır.

3 yorum

  1. 1-Alın kemiği, 2-Kafatası yan kemiği, 3-Şakak kemiği, 4-Artkafa kemiği, 5-Temel kemiği, 6-Kalbur kemiği, 7-Çene kemiği, 8-Elmacık kemiği, 9-Üs t çene kemiği, 10-Yumru, 11-Korona yumrusu, 12-Mastoid çıkıntısı, 13-Dış işitme kanalı, 14-Dit kemiği, 15-Burun kemiği.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.