Yurtta ve Dünyada Barışın Gerçekleşmesi İçin Neler Yapılabilir

barış ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde, dünya üzerinde pek çok kanlı savaş sürdürülmektedir. Bu savaşlardan faydalanan kişiler, savaşlardan ağır zarar gören kişileri umursamamakta ve dünyanın geleceğini önemli tehlikelere sürüklemektedirler. Cumhuriyetin ilanından itibaren Atatürk, bu durumu biraz da olsa değiştirebilmek için ülkenin tüm politikalarında yurtta ve dünyada barış politikasını esas almış, komşularıyla ve diğer ülkeler ile barışçıl ilişkiler sürdürmek için çaba göstermiştir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere yurtta ve dünyada barışın gerçekleşmesi için neler yapılabilir kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

barış ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde sürmekte olan kanlı savaşlar, piyon olarak adlandırabileceğimiz bazı güçlerin birbirleriyle savaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan her savaş, belli güç odaklarının emellerine hizmet ederken savaşan kişiler ve savaşan bölge için büyük yıkım anlamına gelmektedir. Günümüzde, Suriye ülkesinde uzun yıllardır süren savaş nedeniyle ülke neredeyse yok olma noktasına gelmiş, Suriye halkı ise dünyanın çeşitli bölgelerine dağılarak yaşam mücadelesi vermektedir.

Bu tür durumların engellenebilmesi için öncelikle insanların akıllı ve bilinçli olmaları gerekmektedir. Eğitimli insan, başkalarının onu bir maşa olarak kullanmasına izin vermez. Savaşların engellenmesi için her insanın farklı dinlere, farklı kültürlere ve farklı yaşam tarzlarına saygılı olması gerekmektedir. Bir arada yaşayan insanları bir arada tutan en önemli şey saygıdır. Saygı olmadığında bir arada yaşamakta mümkün olmamaktadır. Herkes, diğerlerinin haklarına ve özgürlüklerine saygı duymalıdır. Unutmamalıdır ki dünyada yaşayan her can, Allah tarafından verilmiştir ve o canı alma hakkı yine sadece Allah’a aittir.

Yurtta ve Dünyada Barışın Gerçekleşmesi İçin Neler Yapılabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.