Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

YKS Geometri Sınavına Nasıl Çalışılır

YKS geometri sınavına nasıl çalışılır hakkında bilgi kısaca

YKS başvurularının başlamasıyla birlikte sınav maratonunda heyecan artıyor. Biz de sizler için YKS konularına çalışmanıza yön verecek bir yazı dizisi hazırladık. Bu yazıda ise geometri konusunda merak ettiklerinize yer verdik.

TYT geometri sorularının zorluk derecesinin değerlendirmesi, geometrinin sınav puanına etkisi gibi konuları Açı Dershaneleri Matematik Zümre Başkanı Mehmet Selim Hocaoğlu ile konuştuk.

TYT geometri sorularının müfredata uygun olarak hazırlandığını söyleyen Hocaoğlu, geçmiş yıllarda üçgenle başlayan geometri sorularının bu yıl çokgenle başladığına dikkati çekti. Bu durumun yeterli donanımı olmayan öğrenciler için hayal kırıklığına neden olduğunu belirtti.

Katı cisim sorusunun havuz problemi ile birleştirilerek sorulmuş olmasının soruyu oldukça zor hale getirdiğini, bunun dışında orta zorlukta ve yamuk sorusu gibi kolay soruların sorulduğunu ifade eden Hocaoğlu, soruların geometri becerisini ölçmeye yönelik dengede olduğunu ekledi.

Yeni müfredatta daha ön planda olan vektörlerden dönüşümlerinden soru çıkmadı. Sadece fraktal şeklinde sorulan kare sorusu bu konuya yönelikti ancak fraktal hakkında bilgi sahibi olmamasına rağmen soruyu iyi anlayabilen adayların çözebileceği bir soruydu. Hocaoğlu sınavı önceki yıllarla denk bir sınav olarak değerlendirdi.

Öğrencilerin daha az yapabildiği geometri soruları, öğrenciler arasında fark oluşturabilecek bir ders olduğundan bu derse ağırlık verilmesinde fayda var.

Soruların Konulara Göre Dağılımı

Bölümler

Çokgenler 1 soru
Dikdörtgen 1 soru
Kare 1 soru
Yamuk 1 soru
Çemberde uzunluk 1 soru
Katı cisimler 1 soru
Analitik geometri 2 soru
Toplam 8 soru

 Bolca Geometri Sorusu Çözmek Gerek

Geometri dersi öğrenciler tarafından zor olarak nitelendirilen bir derstir ve çoğu öğrenci geometri çalışmak istememektedir. Geometriye çalışırken bol soru çözülmesi oldukça önemlidir. Öğrenciler sorular üzerinden kurallarla ilgili bilgilerini, yorum yapma ve düşünme gücünü geliştirmelidir. Ayrıca düzenli olarak geometri çözülmelidir çünkü geometriye ara verildiğinde geometride kaydedilen ilerlemeler kaybedilebilir, unutulabilir.

Geometri Soruları Sizi Rakiplerinizin Önüne Geçirir

YKS geometride 22 soru TYT konularından, 8 soru analitik geometrinin konuları olan elips, hiperbol, parabol, uzayda doğru düzlem denklemlerinden oluşturulacak. TYT’ye giren öğrenciler 22 soruluk kısmı zaten çalışmış durumda oldukları için avantajlılar. Ancak bu avantajı kaybetmemek için geometri soru çözümü, çalışma asla bırakılmamalı. Geçmiş yılların çıkmış sorularının çözülmesi de öğrencilere büyük fayda sağlayacaktır. Ülkemizde geometri ortalamalarının oldukça düşük olması, geometride başarı sağlayan kişileri diğerlerinden bir adım öne çıkarır.

Sonuçta 2012 yılında lise eğitiminin mecburi olmasıyla herkesin lise mezunu olması için ilk adım atılmış oldu. Gençler iyi bir gelecek için üniversite eğitimi almak zorundalar. Ülkemizde iyi bir üniversitede okumak da oldukça önemlidir. Bu nedenle liseyi iyi değerlendirmek ve iyi bir üniversite kazanmak için sıkı çalışmak gerekiyor.

YKS Geometri Sınavına Nasıl Çalışılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz