Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Yazının İcadı ve Önemi

hiyeroglif2Yazı, günümüzde tüm insanlık için son derece önemli bir unsurdur. Öyle ki; günümüzde günlük yaşantımızın her anında yazı her şeyi kaydetmemizi sağlayan olmazsa olmaz kalıcı bir unsurdur.

Yazı ilk olarak 3200’lü senelerde çivi yazısı olarak Sümer uygarlığı tarafından icat edilmiştir. Sonrasında ise Mısır uygarlığı çivi yazısını geliştirmeye başlamışlardır ve ardından Hititler hiyeroglif yazısını çıkarmışlardır. Bu şekilde yazı gün geçtikçe gelişmeye ve kendisini geliştirmeye başlamıştır.

Yazının icat edilmesi insanlığın her evresinde farklı faydalar sağlamıştır. Yazının bulunduğu ilk evrelerde ticaret alanında insanlar yazı sayesinde büyük kolaylıklar yaşamıştır çünkü ticaret ile ilgili her şeyi; üretimini yaptıkları ürünleri, sattıkları ürünleri yazı sayesinde önce kil tabletlere ilerleyen zamanlarda ise Mısır uygarlığı tarafından bulunan papirüs adı verilen bitkisel kağıtlara kaydetmeye başlamışlardır. Bununla birlikte o dönemdeki insanlar yazı ile günlük hayatlarında karşı karşıya kaldıkları olayları yazı sayesinde kaydetmeye başlamışlardır. Özellikle de Hitit uygarlığı “Anal” adı verilen yıllıklar yazarak bu yıllıklara günahlarını, sevaplarını tarafsız bir şekilde kaydetmişlerdir ve böylece “Tarafsız tarihcilik” başlangıcını sağlamışlardır.

Günümüze baktığımızda ise yazının sayısız bir çok faydasını görebilmekteyiz. Örneğin; yazının icat edilmesi sonucunda ilk insanlar her şeyi kaydetmişlerdir ve bu bilgiler yazı sayesinde günümüze kadar kil tabletler ve papirüsler ile ulaşmıştır. Günümüze kadar gelen bu belgeler sayesinde ise o dönemler hakkında rahatlıkla bilgilere ulaşırız ve böylece o zamanlardaki insanların hangi şartlarda nasıl yaşadıklarını ve neler yaptıklarını öğrenebiliriz.

Günümüze baktığımızda halen yazı son derece önem arz etmektedir. Çünkü yazı sayesinde her şeyi kağıtlara yazıyoruz ve gerek resmi işlemlerde gerekse günlük hayatımızda bu yazılar bizlere büyük kolaylık sağlıyor.

Yazının İcadı ve İnsanlık İçin Önemi Konusundaki Yorumlarınızı ve Fikirlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    3200’lü senelerde Sümerler bulmuş yazıyı! 2018’deyiz, o yıllara daha gelmedik! :)

  2. Anonim dedi ki:

    Yazı günümüze kadar gelen bir icattir bu yuzde yazi en onemli icat ve unsurlarimizdan biridir

Yorum Yaz