Yavuz’un Doğu Seferi’nin Siyasi Ve Ekonomik Sonuçları Nelerdir

doğu seferi ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı, ismini tarihe bir imparatorluk olarak yazdırmıştır. Birçoğumuzun bileceği gibi imparatorluklar, sahip oldukları ekonomik zenginliklerinin büyük bir bölümünü fetihler aracılığı ile elde ederler. Bu anlayış ile birlikte Yavuz Sultan Selim, Doğu Seferi’ni yapma kararı almıştır. Ancak Doğu Seferi’nin yapılmasının nedeni sadece ekonomik nedenler değildir. Bu seferin yapılmasına neden olan bazı siyasi sebepler de vardır. Bu sebepler, İslâm dünyasını tek bir çatı altında toplama, mezhep ayrılıklarını ortadan kaldırma gibi sebepler olarak sıralanabilir.

doğu seferi ile ilgili görsel sonucu

Yavuz Sultan Selim, bu amaçlar uğruna İran ve Mısır üzerine seferler düzenlemiştir. İran üzerine düzenlenen seferlerin temel amacı, buradaki mezhep ayrılıklarını gidermek ve Şii taraftarlarının etkinliğini ortadan kaldırarak Müslümanlığı tek bir çatı altında toplamak olmuştur. Bu seferlerde yakalanan başarının ardından İslâm alemi tek bir çatı altında toplanmış, Osmanlı Devleti İslamiyet’in koruyucusu olma ünvanına sahip olmuştur.

İran’da yapılan seferlerin ardından alınan başarı ile Yavuz, Mısır üzerine yürümüştür. Bu fetihlerin temel amacı da o dönem sorunlar yaşanan Memlük Devleti’ni ortadan kaldırarak halifelik ünvanına sahip olmaktır. Bununla birlikte Mısır, sahip olduğu ekonomik zenginlikler nedeniyle de Yavuz Sultan Selim’in dikkatini çekiyordu. Buralarda Memlük Devleti ile yapılan savaşlarda da başarı sağlanmıştır ve Memlük Devleti ortadan kaldırılarak Mısır fetih edilmiştir. Bunun sonucu olarak halife ünvanına sahip olan Yavuz, İslâm alemini Osmanlı bayrağı altında toplamayı başarmıştır. Bununla birlikte Mısır’ın fethiyle birlikte burada bulunan pek çok tarihi eser İstanbul’a getirilmiş, Baharat Yolu gibi önemli bir ticaret yolunun kontrolü de Osmanlıların olmuştur.

Yavuz’un Doğu Seferi’nin Siyasi Ve Ekonomik Sonuçları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.