Yaşadığınız Bölgenin Coğrafi Özellikleri Nüfusu Nasıl Etkilemiştir

coğrafi özellikler ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar, uzun yıllardan beri yaşamak için kendilerine çeşitli bölgeler belirlemişlerdir. Belirlenen bu bölgeler içerisinde şehirler, devletler kurulmuş, insanlar uzun yıllar boyunca bu noktada yaşam sürdürmüşlerdir. Geçmişten günümüze dek insanlık, yaşayacakları bölgeleri belirlemeden önce bazı kriterlerin var olmasını gözetmişlerdir. Bu sebepten dolayı da çeşitli coğrafi özelliklere sahip farklı bölgelerin nüfusu da birbirinden farklı olmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere yaşadığınız bölgenin coğrafi özellikleri nüfusu nasıl etkilemiştir kısaca bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

coğrafi özellikler ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizin Batı kısımlarında nüfus yoğunluğu, Doğu kısmına göre daha yüksektir. Bunun belli başlı bazı sebepleri bulunmaktadır. İnsanlar, uzun yıllardan beri yaşam alanı olarak seçtikleri yerlerde yaşam şartlarının kolay olmasına dikkat etmişlerdir. Bunun sonucu olarak ise farklı bölgelerde farklı nüfus yoğunlukları ortaya çıkmıştır. Ülkemizden örnek vermek gerekirse, Doğu illerimizde nüfus yoğunluğu, Batıya göre daha az olmaktadır. Bunun en önemli sebebi, Doğu illerimizin bulunduğu arazilerin daha çok dağlık araziler olmasıdır. Bu tür yerlerde ulaşım, eğitim, sağlık gibi hizmetlerin devlet tarafından verilmesi daha zor olmaktadır. Bu tür hizmetlerin yeterince verilememesi nedeniyle de insanlar, yaşam şartlarının daha iyi olduğu yerlere göç etmektedirler.

Batı illerimiz ise bundan farklı olarak yükseltisi az, daha düzlük araziler üzerine kurulmuştur. Bu sebepten dolayı burada kurulmuş şehirlerimiz içerisinde insansal faaliyetler daha rahat bir şekilde yürütülebilmektedir. İnsanlar, daha rahat bir yaşam umuduyla bu tür bölgelere göç ettiklerinden dolayı da nüfus etkilenmiştir.

Yaşadığınız Bölgenin Coğrafi Özellikleri Nüfusu Nasıl Etkilemiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.