Yaşadığınız Bölgede Görülen Doğal Afetlerin Zararlarını Artıran İnsan Faaliyetleri Nelerdir

çarpık kentleşme deprem ile ilgili görsel sonucu

Doğal afet, ismi de üzerinde olduğu gibi doğal bir yolla meydana gelen bir tür olaydır. Bu olayları engellemek malesef ki mümkün olmamaktadır. Doğal afet olaylarını engellemek mümkün olmasa da, doğal afetlerin insanlara vermiş olduğu zararlar azaltılabilmektedir. Bu durum, insanların aldıkları önlemler ile sağlanır. Fakat aksi bir durum daha vardır ki, doğal afetlerin ortaya koyduğu zararlar yine insan faaliyetleri yüzünden artabilmektedir. Peki hangi davranışlar karşısında doğal afetlerin zararlarında artış meydana gelmektedir? Bu sorunun cevabı için düzenlediğimiz bu yazıda, sizlere yaşadığınız bölgede görülen doğal afetlerin zararlarını artıran insan faaliyetleri nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

çarpık kentleşme deprem ile ilgili görsel sonucu

Her insan ilk olarak yapması gereken şey, doğal afetler konusunda gerekli bir bilince sahip olmaktır. Doğal afetler ile ilgili gerekli bilince sahip olmamak, bu afetlerin gerçekleşmesine meydan hazırlamakta ve gerçekleştiği zamanda karşılaşılan zararları arttırmaktadır. Bilinçli olmanın yanı sıra doğal afetler ile ilgili tatbikatların yapılması gerekmektedir. Tatbikatların yapılmaması, bir insanın doğal afetlerin gerçekleşmesi esnasında nasıl davranması gerektiğini bilmemesini ortaya koyar. Bu durumda gerçekleşen doğal afetin sonucunda daha fazla zararlı çıkarız.

İnsanların nereye ev kurmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Örneğin dere yatağına ev kurmak doğal afetlerin vermiş olduğu zararları arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, çarpık kentleşme yüzünden doğal afetler her zaman daha fazla zararlı sonuç ortaya koymaktadır. Her insanın bu konuda bilinçli olması çok önemlidir.

Yaşadığınız Bölgede Görülen Doğal Afetlerin Zararlarını Artıran İnsan Faaliyetleri Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.