Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Yaşadığımız Evlerle Çatalhöyük Evlerinin Karşılaştırılması

Yaşadığımız Evlerle Çatalhöyük Evlerinin Karşılaştırılması, Farkları ve Benzerlikleri

Çatalhöyük’deki evlerle günümüzdeki evler arasındaki farklılıklar şunlardır:

–        Günümüzde evlerde pencereler bulunmakta ve evlere kapılardan girilmektedir. Çatalhöyük yerleşmelerinde ise evlere damlardan girilirdi ve pencere bulunmazdı.

–        Çatalhöyük evlerinde iki ev arasında boşluk yoktu. Günümüzdeki evlerde arada boşluk bulunur ve karşılıklı iki ev arasında yol geçer.

–        Çatalhöyük evlerinde ölen insanlar evle birlikte gömülürdü. Bu nedenle ölen insanın evinin üstü toprakla kapatılır ve evin üstüne bir ev daha dikilirdi. Günümüzde böyle bir yöntem kullanılmamaktadır.

–        Günümüz evlerinde her türlü teknolojik araç gereç varken Çatalhöyük’te sadece topraktan yapılmış çanak çömlekler bulundu.

–        Çatalhöyük evlerine giriş bacadan yapılırdı. Günümüzde ise kapı ve baca birbirinden ayrılmış evlerde oturuyoruz.

Çatalhöyük ve günümüz evleri arasındaki benzerlikler şunlardır:

–        Çatalhöyük evlerinde kilden badana yapılıyordu. Biz de evlerimize badana yapıyoruz. Sadece badana sırasında toprak değil kireç malzeme kullanıyoruz.

–        Çatalhöyük evlerinde odalar bulunmaktaydı. Günümüz evleri de odalardan oluşur.

–        Estetik açıdan evlere güzellik katılması için Çatalhöyük evlerinde duvarlara resim çizilmiştir. Bizler de günümüzde evlerimizin duvarlarına resim çizmesek de evin estetik güzelliğini sağlamak için çeşitli tablo, biblo vs eşyalar kullanıyoruz.

Günümüzdeki evler ile Çatalhöyük evleri arasındaki farklar ve benzerlikler hakkında bilgiler aktardık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. taner dedi ki:

    çok iyi güzel

Yorum Yaz