Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2021

Yansıma Nedir

Yansıma nedir? Yansıma ne şekilde insanlara gözükür? Yansıma çeşitleri var mıdır? Yansıma kuralları nelerdir? Bu ve bunun gibi bir takım sorulara cevap edinmek ya da konu ile alakalı çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, szin için hazırlamış olduğumuz Yansıma Nedir adlı çalışmamızı okumanızı önermekteyiz.

Bir yüzeye düşmüş olan ışığın çarpması sonucu başka noktaya düşmesinin gerçekleşmesine yansıma adı verilmektedir. Parlak yüzeyler üzerinde ise ışığın düşmesi durumu yansıma gerçekleşerek başka bir yüzeye iletilme durumu olmaktadır. Yansıtmanın aynı zamanda da, aydınlatması gerçekleşmiş olan cisimlerde karşılaşılan bir fizik olayı olmaktadır. Işık kaynağından çıkan ışınların göz ile görünmesi mümkündür. Bu gözümüze gelen ışınları cisim olarak görünebilmesi de mümkün olmaktadır.

Düzlem aynalarda gerçekleşen durumu anlatacak olursak, aynı üstüne düşen ışık demetinin düz olması şart koşulup farklı bir noktaya yansıması durumundan bahsedebiliriz. Işığın düşmesi ile görüntün herhangi bir değişiklikten geçmeyeceği ya da olduğu gibi yansıyacağı belirtilmektedir. Işık nasıl gelirse, ışığın yansıması da o şekilde gozükür. Yani dik gelen ışık yansıma durumunda dik şekilde karşımıza çıkar. Düz aynada görüntüden bahsedecek olursak da, noktasal olarak gerçekleşen bir ışığın yansıması durumu ile görüntünün tersi bir görüntü ortaya çıkmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de bu bilgilere ek olarak yansıma kurallarının var olduğunu belirtebiliriz. Gelen ışının, normal ışınla aynı düzlem üzerinde kendini göstereceğini, gelme açısı ile yansıma açısının eşit olacağını, yansıma normal bir yüzey üstünde gerçekleşir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz