Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Yalan Hile Gıybet ve İftiranın Tanımlarını Sözlükten Bulup Yazınız

Bazı davranış biçimleri hem bireye hem de topluma ciddi zararlar vermektedir. Bu davranış biçimlerine örnek olarak, yalan, hile, gıybet ve iftara davranış biçimlerini söyleyebiliriz. İnsanların bu davranış biçimlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Yalan Hile Gıybet ve İftiranın Tanımlarını Sözlükten Bulup Defterinize Yazınız adlı yazımızda size bu davranış biçimlerinin tanımını yapacağız.

Yalan, bir insanın herhangi başka bir insanı kandırmak istemesi ile ortaya çıkan, gerçek ile alakası bulunmayan söze ya da sözlere denilmektedir. Yalan söyleyen insanlara ise yalancı denilmektedir. Yalan söyleyen insanlar, toplum tarafından sevilmez ve kimsenin güvenini kazanamazlar. Çünkü yalan söylemek dinimizde de yasaklanmış olup kötü bir davranış biçimi olarak belirtilmiştir.

Hile, içerisinde yalanında bulunduğu, insanları kandırmak amacı ile gerçekleştirilen bir tür oyundur. Hile yapan kişiler de yalan söyleyen kişilerdir. Bu yüzden toplum tarafından sevilmezler çünkü toplumun barış ve güven içerisinde yaşamalarına engel olmaya çalışırlar.

Gıybet, bir insan, herhangi başka bir insan hakkında ne düşünüyorsa bunu o insanın kendi yüzüne söylemelidir. Kendi yüzüne söylemediği şeyleri o insanın arkasından konuşmak ise gıybet olarak adlandırılır. Aynı zamanda toplum tarafından bir diğer adı dedikodu olarak kabul edilmektedir. Bir insan ile alay etmek de gıybete dahil olmaktadır.

İftira, bir insanın herhangi başka bir insan için, kendi kendine uydurmuş ve o kişiye mal etmiş hikayelerinin bulunmasına denir. Herhangi birinin yapmadığı bir davranışından bahsetmek ona iftira atmak anlamına gelmektedir.

Yalan Hile Gıybet ve İftiranın Tanımlarını Sözlükten Bulup Defterinize Yazınız Adlı Yazımız İle İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yapabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz