Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Romanın Özeti

Bu sayfamızda Yaban kitabının özeti hakkında bilgi vererek Yakup Kadri kimdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Birinci Dünya Savaşında bir kolunu kaybetöiş olan Ahmet Celal bir paşanın oğludur. Kolunu kaybetmiş olması onun hayata küsmesine sebep olmuştur. İstanbul’un işgalinin ardından buraya gitmeyerek arkadaşı Mehmet Ali ile birlikte Porsuk Çayı kıyısındaki bir köye giderek yerleşir. Buradaki yaşamı izlendiğinde Ahmet Celal artık bir “Yaban”dır.

Köyde kaldığı süre içerisinde Mustafa Kemal’in başlatmış olduğu kurtuluş mücadelesini köylülere anlatmaya çalışsa da kimse ona aldırış etmez ve ona inanmaz. Fakat emir eri Mehmet Ali, annesi Zeynep Kadın, Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail ve onun karısı Emine kendisine inanmaktadır. Köyün muhtarının köylü üzerinde bir gücü yoktur, ağa halkı sömürür, Şeyh Yusuf köylüleri dini bakımdan aldatmaktadır ve bunlar Ahmet Celal’i bastırmaya çalışmaktadır.

Sakarya Savaşının öncesinde köye giren Yunanlılar köydeki pek çok kişiyi öldürerek, herkese zulmederler.

Ahmet Celâl, emir eri Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail’in karısı Emine’ye aşıktır. Köylüler ise düşman saldırıları karşısında ezilmektedir ve güzel günlere sadece Ahmet Celal inanmaktadır. Sonunda Ahmet Celal ile Emine köyden kaçarlar ve yaralanırlar. Emine’nin durumu ağır olduğundan Ahmet Celal köyden tek başına uzaklaşır.

Yaban Roman Özeti Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz