Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kimdir

Bu sayfamızda Yakup Kadri Karaosmanoğlu kimdir sorusunun cevabını vererek Yakup Kadri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu önce Fecr-i Ati, sonra Milli edebiyat, en son da Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında eser vermiş olan bir sanatçıdır.

Kurtuluş Savaşına gözlemci olarak çağrılan yazarlardan bir tanesi olduğundan savaş döneminde Anadolu’yu yakından görmek ve tanımak ve fırsatını bulmuştur. Türk toplumun tarihi, siyasi ve sosyal gelişimini anlatan eserler kaleme almıştır. İyi bir gözlemci olan yazar, kahramanların psikolojik durumlarını sosyal meselelere bağlı olarak anlatmaktadır. Güçlü bir gözlemci ve ralist olduğunu söylemek mümkündür.

Tekniği sağlam, anlatımı kusursuz olan Yakup Kadri romanlarında düşünceyi ön planda tutmakla birlikte aşk konusuna da geniş yer vermiştir. Onun eserlerinde Türk toplumunun geçirmiş olduğu değişimi ve bunların sosyal hayata yansımalarını adım adım izleyebilmek mümkündür.

Eserleri: Hep O Şarkı, Kiralık Konak, Hüküm Gecesi, Nur Baba, Sodom ve Gomore, Yaban, Ankara, Panorama, Ergenekon, Zoraki Diplomat…

Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz