Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Yağların Canlılar İçin Önemi

İnsan vücudu sistemli çalışan muhteşem bir yapıdır ancak insan vücudunda bulunn yapı ve organların görevlerini yerine getirebilmeleri için ihtiyaç duyduğu bir takım maddeler vardır. Bu bağlamda yağların canlılardaki görevi de oldukça büyüktür. Bu yazımızda yağların canlılar için önemi kısaca hakkında sizler içn derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

  • Öncelikle yağlar büyük bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle de vücudun karbonhidratlardan ve proteinlerden karşıladığı enerjinin iki katını yağlar sağlamaktadır.
  • Yağlar canlı vücudunda depo edilebilir öyle ki; 60 kilo olan bir insan vücudunda 9 kilo civarında yağ depolanabilmektedir.
  • Önemli vücut fonksiyonları yağlar yardımı ile gerçekleştirilir. Örneğin; yağlar sinir hücrelerini sarmalarken aynı zamanda beynin ve hücre zarlarını yapısında da yağ bulunur. Ayrıca kadınların cinsel organlarının ve hormonlarının çalışmasını sağlayan maddeler yağlardır.
  • Elzem yağ asitleri insan vücudunda üretilemez bu nedenle de elzem yağ asitleri vücuda yağlar ile birlikte alınabilir. Şayet bu madde yağlar ile vücuda alınmaz ise ciltte egzama hastalığı ve yaralar oluşmaya başlar. Bununla birlikte vücudun düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan prostaglandin hormonların yapımında da yağlara ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Yağlar sayesinde kalp, sinirler ve böbrekler gibi önemli organlar sarılır ve dış tehlikelere karşı korunur.
  • Yağların deri altında depolanması sonucunda vücut ısısı düzenlenir ve vücutun ısı kaybına uğraması engellenmiş olur.
  • Midenin boşalmasını geciktiren yağlar insanlara doyma hissi verir bu nedenle de yağsız olan diyetlerde insanların duyma hissi yok denecek kadar azdır.

Yağların Canlılardaki Önemi Konulu Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz