Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

VPS Sunucu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

VPS nedir?

İnternet dünyasına ilgi duyan ve güncel teknolojiyi takip eden bir kişi eminiz ki VPS kısaltmasına birkaç kez şahit olmuştur. VPS in açılımı İngilizce olarak (Virtual Private Server) anlamına gelir ve sanallaştırma yapılarak, Disk, Ram ve İşlemci gibi sunucu kaynaklarının birbirinden izole olmuş birden fazla sanal sunucuya bölünebilmesine VPS denir.

İnternet ortamında bulunan tüm bağlantıların bir istemcisi (client) ve sunucusu (server) bulunmaktadır. İstemcilere örnek olarak, bilgisayarlar, mobil cihazlar ve nesnel cihazlarına istemci olarak tanım verilmektedir. Bu isteklere yanıt veren ve içeriğin 7/24 sorunsuz barındırılması, korunması ve istemciye sunulmasını sağlayan kompleks bilgisayar sistemleri, sunucu olarak adlandırılır.

VPS Kullanım Alanları

VPS Server hizmetlerinin genellikle kullanıldığı alanları örneklendirelim;

  • E-ticaret büyük hit’e sahip web sitelerini barındırabilirsiniz.
  • Sadece mail sunucusu olarak kullanabilir ve sınırlandırma olmadan kullanabilirsiniz
  • Müşterilerinize 1’den fazla web sitesi barındırma alanı sağlayabilirsiniz.
  • Verilerinizi yedekleyebilir veya depolama yapabilirsiniz.
  • Muhasebe, ERP, İK gibi bir çok yazılımı tek bir noktadan yönetebilirsiniz.
  • Yüksek kaynak ihtiyacı olan her türlü yazılımı sınırlandırma olmadan kullanım sağlayabilirsiniz.

Bulut teknoloji alt yapılarının gelişmesi ile birlikte internet alt yapılarında yapılan yenilikler, vps sunucu hizmetlerinde büyük gelişmelere yol açmaktadır. İhtiyacınız olan VPS hizmetini satın alırken nelere dikkat etmeli ve nasıl tercih yapacağınıza göz atalım.

 

Güçlü ve Güncel Alt Yapıya Sahip Olması Önemli!

Gelişmiş VPS Sunucu altyapıları, Bulut altyapıları üzerinden hizmet vermesi önemli bir etkendir. Bununla birlikte %100 SSD Disk Altyapısı ile hızlı bir disk yazma ve okuma hızına sahip olması önemlidir. Özellikle yeni bir teknoloji olan NVME SSD Disk altyapısından VPS Sunucu hizmetini sağlayan altyapıları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Gelişmiş Intel Xeon E5 Kurumsal İşlemcilere sahip olması ve RAM tarafında da kurumsal hata ayıklamalı bellek kullanılması hizmet kalitesi açısından önemli bir unsurdur. Bulut VPS sunucu’nun 7 gün 24 saat güvenle kesintisiz bir biçimde yayın vermesi gerekir. Bunlarla birlikte %100 Ağ ( Network ) yedekliliği ve fiziksel sunucu yedekliliği, Bulut VPS server için can görevini taşıyacak niteliktedir.

7/24 Kesintisiz Yayın Vermesi ve Güvenli Olmasına Dikkat Edin!

Eğer VPS Sunucunuz tamamen Türkiye içerisindeki kullanıcılara hizmet verecek ise sunucunuzun Türkiye içerisinde bulunan sertifikalı güvenilir bir kurumsal veri merkezinde barınması son derece kritik bir unsurdur. Türkiye lokasyona sahip bir VPS Sunucu ile en hızlı erişime sahip olursunuz. Sunucunuzun barındığı veri merkezinin en az Tier III sertifikaya sahip olması ve 7 gün 24 saat kesintisiz ve güvenli hizmet verebilme kapasitesine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Teknik Destek Önemli!

Her ne kadar bilgisayar ve sunucu yönetim tecrübesine sahip olsanız bile, VPS Server hizmetinizde teknik konularda veya aklınıza takılan teknik sorularda danışmak isteyeceğiniz bir Teknik Destek ekibine ihtiyacınız olabilir. Konusunda uzman ve güler yüzlü bir destek için mutlaka kurumsal ölçekli ve uzun bir süredir tecrübe sahibi kazanmış firma ile çalışmanızı şiddetle öneriyoruz.

Yetersiz Kaynağa Sahip Altyapılardan Kaçının

Geçmiş zamanlarda VPS Sunucu hizmetinde, fiziksel sunucular üzerinde barındırılan VPS Serversayısının aşırı derecede fazla barındırılmasından dolayı performans sorunları ve erişim kesintileri yaşamış birçok kullanıcı mevcut. Bu nedenle VPS Sunucu hizmetinin isim olarak internet dünyasında olan itibarını düşürdü.

Bu konuda Türkiye Bulut VPS hizmeti veren Turhost firmasının uzman görüşüne başvurduk. Aldığımız yanıt şu şekilde;

“ Evet maalesef ülkemizde VPS Sunucu hizmetinin doğru optimize edilmemesinden kaynaklı performans ile alakalı kötü bir itibarı olduğu doğru. Firmamızın VPS in bu itibarı geri kazanabilmesi için çok yoğun bir çalışması oldu. Günümüzde var olan tüm bulut teknolojilerini yeni VPS Sunucu hizmetimize entegre ettik. Yeni nesil %100 NVME SSD depolama altyapısına sahip, %100 Ağ ve Sunucu yedekliliğine sahip, SSD VPS Sunucu hizmetimizi devreye aldık. Bu altyapıda ayrıca her fiziksel sunucu da çok daha az sayıda Ekonomik VPS barındırıyoruz. Geri dönüşlerimiz çok olumlu ve VPS müşterilerimiz kullanmakta olduğu Windows VPS veya Linux VPS hizmetlerinden çok memnun.”

“Yeni SSD VPS Server hizmetimiz ile artık VPS sunucusundan daima %100 tam performans alacaksınız. Turhost.com olarak hosting hizmetlerindeki yüksek hizmet kalitesini VPS Sunucu hizmetlerinde de sağlamaya kararlıyız.”

Yerli bir bulut servis sağlayıcısı olan Turhost dan bu güncel yenilikleri duymak gerçekten sevindirici. Öyle görünüyor ki yaşadığımız teknolojiler ve bulut hizmetlerindeki yenilikler sayesinde VPS kelimesini önümüzdeki süreçlerde de bol bol duyacağız.
Turhost, %100 NVME SSD VPS Sunucu Paketleri İçin Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz