Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Veteriner Hekimlik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Veteriner Hekimlik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Veteriner Hekimlik Bölümü Tanıtımı:

Veteriner fakülteleri, evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi, sağlıklarının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin artırılması, hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim, uygulama ve araştırma yapmaktadır. Mezunlar İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge labaratuvarlarında çalışabilirler. Uzmanlık alanlarına göre, Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde, gıda sanayi sektöründe, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.

Programın Amacı: Veteriner hekimlik programının amacı, evcil, küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil), insan sağlığına uygunluğunun kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmakoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, bunların bakım metotları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Veterinerlik hekimlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca, kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması, düşüncelerini başkalarına aktarma(ikna) gücüne sahip bulunması da beklenir. Veteriner hekimlik, hizmetin ağırlığı nedeni ile daha çok erkeklere açık bir meslek görünüyorsa da son zamanlarda kız öğrenciler de veteriner fakültelerini tercih etmektedirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Veteriner hekimlik programı mezunlarına “Veteriner Hekim” ünvanı verilir. Veteriner hekimlerin bulundukları yörenin Veteriner Hekimleri Odasına kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur. Bir veteriner hekimin yaptığı işler şöyle sıralanabilir:

a) Hayvan neslinin iyileştirilmesi: Yurdun çeşitli bölgelerinin iklim, tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması, mevcut olanların iyileştirilmesi, verimlerini artırıcı yöntemlerin uygulanması.

b) Hayvan hastalıklarının tedavisi: Hayvan hastalıkları ile savaşmak için gerekli aşı, serum ve diğer biyolojik ve kimyasal maddelerin hazırlanması ve uygulanması.

c) Besin kontrolü ve koruyucu hekimlik: Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması; halkı, hayvansal besinlerle yayılabilecek hastalıklardan korumak için besinlerin kalite yönünden denetiminin yapılması, besinlerin sağlıklı biçimde hazırlanması, korunması, taşınması ve pazarlanmasında sağlık koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi.

d) Eğitim-Öğretim: Hayvanların bakım ve beslenmesi, sağlıklarının korunması, hayvan nesillerinin geliştirilmesi, hayvan ürünlerinin değerlendirilmesi konularında hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacı ile yıllık eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi, yayınların yapılması.

e) Araştırma: Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için aşı, serum vb. ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılması. Veteriner hekimlik, hizmeti ağır olan bir meslektir. Veteriner hekimler günlük normal çalışma süresinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi resmi tatillerde bile görev yaparlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde veteriner hekim sık sık köylere gitmek zorundadır. Mevcut kanunlara göre her veteriner hekim mezun olunca bir klinik açabilir. Bu özel işinde de hayvan sahibinin her başvurusuna cevap vermek durumundadır. Bütün bu güçlüklerin yanında veteriner hekim bir canlının acısını dindirmenin hazzını da duyar.

Çalışma Alanları: Veteriner hekimlik programı mezunları ve uzman veteriner hekimler; Tarım, Orman, ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün merkez, il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde, Proje Uygulama ile Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğünde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri bölge labotuvarlarında; Et ve Balık Kurumu, özel sektör et kombinaları, Süt Endüstrisi Kurumu, Yapağı ve Tiftik A.Ş., Yem Sanayi vb. KİT’lerde sağlık kontrol (teknolojik ve hijyenik), kalite kontrol, üretim, işletme ve yönetiminde; Sağlık Bakanlığına bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuvarlarında; belediyelerde, Atom Enerjisi, TÜBİTAK araştırma laboratuvarlarında; Milli Prodüktivite Merkezi, Devlet Planlama Teşkilatında; ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde, ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde; halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedir. İnsan sağlığının korunması açısından hayvansal ürünlerin önemi büyüktür. Artan nüfusu beslemek için ülkemizde hayvancılığın daha modern ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle veteriner hekimlere gereksinme duyulmaktadır. Ülkemizde halen büyük bir veteriner hekim açığı bulunmaktadır.

Veteriner Hekimlik Nedir, Veteriner Hekimlik Ne İş Yapar, Veteriner Hekimlik Maaşları, Veteriner Hekimlik İş İmkanları, Veteriner Hekimlik İş Çalışma Alanları, Veteriner Hekimlik Mesleği Hakkında Bilgiler, Veteriner Hekimlik Bölümünün Geleceği, Veteriner Hekimlik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Veteriner Hekimlik Bölümü Tercih Edilir mi, Veteriner Hekimlik Tanıtımı, Veteriner Hekimlik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Veteriner Hekimlik Mezunları Ne İş Yaparlar , Veteriner Hekimlik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Veteriner Hekimlik İş Bulma Durumu

> Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Özgür dedi ki:

  Ben eşit agirlikciyim gidermiyim veternilige

  1. Çağla dedi ki:

   Veterinerlik mf puan türünden aliyor

 2. Yusuf ölçer dedi ki:

  Ben veteriner olmak istiyorum zorda olsada olacagim simdi 8 e gectim hem olamasamda benim meslegim simdiden bile elimde sporcu olunca sartsiz beden egitimi ogretmeni ola biliyorum

 3. Hsydkdklfjdldb dedi ki:

  Veteriner olmak için hangi liseye gitmeliyim sağlık meslek lisesi olurmu

  1. Anonim dedi ki:

   Bende sağlık meslekte okuyorum veteriner lik kazanmam için bakmalıyım

   1. Özgür dedi ki:

    sayisal olmassa eşit agirliktan gidebilirmiyim bide burslu gidecem yardimci olsaniz sevinirim

  2. mert alı dedi ki:

   sakın ama sakın saglıga gitme lıseyi bitirdikten sonra hastanede hemşire değil hemşirenin yardımcısı olarak işe baslarsın

  3. Melike dedi ki:

   Bende çok merak ediyorum lütfen acil cevap sağlık meslek lisesinden mezun olunca veteriner olabilir miyiz ona göre bölümümü değiştireceğim acil cevap lütfen

   1. ayça dedi ki:

    hayır 5 yıl üniversitede veterinerlik fakültesini bitirmen gerekiyor.

 4. İsmail KIZILHAN dedi ki:

  Ben Denizli den İsmail KIZILHAN lise 11 sınıfta yım imam hatip lisesindeyim Ve veteriner hekim olmak istiyorum
  Ne yapmam gerek nereye hangi üniversiteye Ve hangi bölüme gitmem lazım

  1. Zehra dedi ki:

   Bende aynen senin gibi 11. Siniftayim istanbul üniversitesi veterinerlik fakültesi çok iyiymiş ?

   1. Anonim dedi ki:

    Veteriner hekim icin en iyi üniversite Ankara üniversitesi hangi lisede oldugunuzun bi inemi yok sadece puaniniz ona yetsin sayısal bölüm konya Selçuk üniversitesinide tavsiye ederim ben oradayim zor ama calisilinca oluyor allah hepimize zihin açıklığı versin

    1. İsmail dedi ki:

     Ben eşit ağırlıkciyim eşit evirliktan giriliyomu aciiiilllll

   2. Anonim dedi ki:

    Bende ortaokul 6. Sınıfım veteriner olucam

  2. Muhammet dedi ki:

   Aynen bende öyle düşünüyorum

   1. Anonim dedi ki:

    Fırat üniversiyesi daha tecrubeli

 5. şevval dedi ki:

  Ben 12. Sınıfa gidiyorum. Sınav sistemi değişmiş olması beni biraz endişelendiriyor. Ama en çok istediğim bir şey var ki buda veterinerlik! Bu sadece hayvanları sevmemle de ilgili bir durum değil hep bri vahşi doğa veterineri olmak istemişimdir en azından çok uzun bir süre bunu istiyorum. Bu hayalden beni derslerin zorluğu bile yıldıramaz! Ankara,Bursa,Kars nerede olursa olsun bu bölümü okumak ve bu alanda hayatımı şekillendirmek istiyorum. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum sonuçta bu mesleği ypabilmek için senin hangi üniversiteden mezun olduğuna bakmıyorlardır. Aslında birazcık endişeliyim bu işte başarılı olmaktan çok sosyal yaşantımın bütününe etki edeceğinden korkuyorum. Bana ufak tefek tavsiyelerde bulunursanız sevinirim.

  1. Anonim dedi ki:

   Insallah bende cok istiyorum bu meslegi bakalım bu sene olmazsa bidahaki seneye daha cok calısicam

 6. adem gultekin dedi ki:

  En güzel üniverste

 7. adem gultekin dedi ki:

  Yeni sisteme göre veternerlik icin kac puan almak gerekir

 8. Seyma dedi ki:

  Merhaba ben yurt disindanim Ama suan Turkiyede ve 10.siniftayim. Bana veterinerlik okumak icin Matematikimin iyi olmasi gerek diye sulediler Yane veterinerlik sinavinda matematikten sorulacak mi
  Cok merak ediyorum ona gore SAYISAL yada DIL seccem.

  1. CengoCem dedi ki:

   Önce Türkçe’ni düzelt obayama gibi konuşma gerisi gelir kızım

  2. Anonim dedi ki:

   Kimyan iyi olmalı

 9. sevgi dedi ki:

  ben 10 sınıf tayım ben 12 .sınıfa gidene kadar sınav sitemi değişmese daha kolay başarırız

 10. zozan dedi ki:

  Bende bu bolumu dusunuyorum ama atanması kolay mı bilmiyorum sizin tavsiyeniz ne olur arkadaslar yardim edin

 11. Özgür dedi ki:

  Arkadaşlar bende veteriner hekimliği okuyan bir kişi olarak sizlere tavsiyede bulunucam veteriner hekimliği okumak gercekden tip dan daha zor şimdi herkez benimde önce den olduğu gibi hayvanları sevicem 2 igne yapıcaz bitti kafasında ama dersler hiç de öyle değil asiri çalışmak gerekli diyorsa ben üniversite. Hayatim boyunca durmadan çalışırım ozaman yapabilir ama gercekden aşırı zor hayvan seviyorum diye tercih yapanlar genelde ilk yildan pes eder kendinize yazık etmeyin:) herkeze başarılar veterinerlik özel bir meslektir ve zordur.

 12. Sudenur dedi ki:

  Şuan 12. Sınıf mf öğrencisiyim aklımda ikinci planda olarak veterinerlik mesleği vardı ama bu sıralar çok fazla düşünmeye başladım bu seneki alımda puan düşmüş sanırım 200 küsür bir şeydi 300 bile değil yani bu doğru mu veya ne bileyim başka türlü şeyler orada okuyan veya araştırmış bilen giden arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz?

 13. Kamil dedi ki:

  Yorumların hepsini okudum hiçbirşey anlamadım adam gibi konuşacak kimse yok herkes kafasına göre birşey diyor Hanginize inanmayın bilmiyom ki

 14. İzzet dedi ki:

  Veterinerlikte tus a girilir mi ve hangi bölümler seçilebilir

 15. Oktay dedi ki:

  Kayseri Erciyes nasil

  1. Havva dedi ki:

   6 yil okuman gerekiyo ama laborant ve veterinerlik okuyup dgs ile yükseltirsen

  2. Yusuf dedi ki:

   İyi ama çok zor

 16. Emre dedi ki:

  Daha 8.sınıfı yeni bitirdim ama hayvanlara olan ilgimden dolayı veteriner olmak istiyorum 340 taban puanım var veteriner olabilirmiyim

  1. BİLGİLİİNSAN dedi ki:

   kardeşim lise bitişi en az 310 puan alman lazım sen daha ortaokuldasın

   1. Liseli cocuk dedi ki:

    Abi ben lise ikiyim sayısalmı sozelmı

   2. Liseli cocuk dedi ki:

    Abi ben lise ikiyim sayısalmı sozelmı

   3. evren dedi ki:

    ben şuan lisedeyim fakat meslek lisesi hangi ders e önem vermem gerek ya da üni de ne yapmam neyi seçmem gerek yardımcı olur musunuz

 17. Emre dedi ki:

  Daha 8.sınıfı yeni bitirdim ama hayvanlara olan ilgimden dolayı veteriner olmak istiyorum

 18. Nurçin kuru dedi ki:

  Slm ben 10 sınıf öğrencisiyim eşit ağırlık bölümünü tercih ettim ama veteriner olmak çok istiyorum . Bunun içinde eşit ağırlıktan tercih yapabilirmiyim lütfen soruma cevap verin.?

  1. Anonim dedi ki:

   Sayısalı seçmen lazım

  2. Anonim dedi ki:

   Kardeşim sayısala geçebilir geçmeden fizik kimya biyoloji çalışıp da girebilirsiniz

 19. Serkan Demir dedi ki:

  Arkadaşlar ben 30 yaşındayım veteriner fakültesi mezunuyum bölüm çok aşırı zor ve 5 yıl ben şahsen çok pismanim 2_3 yıl iş bulamıyorum zaten çalışma alanı denildiği kadar geniş değil tavsiye etmiyorum

  1. Fulya dedi ki:

   Kesinlille katılmıyorum kendinizi geliştirmeye bağlı böyle bir yorumu ilk defa sizin yazdığınızı görüyorum

   1. Vet dedi ki:

    İş bulunmuyomu gerçekten ya

    1. Efe dedi ki:

     okuldaki rehber hocam dediki Veterinerlik iş bulma imkanı olarak önü en açık meslek. 1 veya 2. sırada dedi ama denilenlere göre veteriner olmak baya zormuş bazıları yarısında bırakıyomuş. Benim hedefim veteriner olmak inşAllahda olucam :) Zoru severim pesde etmem :)

    2. Emrullah dedi ki:

     Yalanya bulunuyo benim cogu akrabam veteriner oldugu gibi iş buldular .

 20. okan dedi ki:

  Veteriner bolumu ila 5 yilikmi okumak gerek

  1. Anonim dedi ki:

   Aslında yüksek lisansla 6 yıl

 21. koray boy dedi ki:

  Veteriner hekim olmak istiyorum lys 1 ve 2 gerekli istedim yer ise Erzurum Atatürk Üniversitesi

  1. Mehmet dedi ki:

   Ben de atatürk üni gidicem la

 22. Aslı dedi ki:

  Hayvanlara Karşı aşırı bir ilgim var. Veteriner hekim olmak istiyorum. Yalnız fakülte leri hakkında ayrıntılı bilgileri ulasamiyorum. Çiftliği olan fakülteler tavsiye ediliyor fakat bu bilgilere nasıl ulaşırım.? Şehir şehir puanları neden bu kadar çok fark ediyor? Şu an veteriner fakültesinde olan öğrenci yorumları yokmu bu bölüme ait şehir ler hakkında neler söylüyorlar?

  1. rezzan dedi ki:

   Bende hayvanları cok seviyorum ama senden banane.

  2. ersin dedi ki:

   Ya bunu cevabını aldinmi söyleyen oldumu bazilarida bölüm çok zor diyor çıka iş bulamıyor diyor nediyon

 23. Eda dedi ki:

  Veteriner olmak istiyorum ama acik ogretime gecis yapicam sizce veterinerligi acik ogretim ile kazanabilirmiyim ? Lutfn yardmci olun.

  1. Anonim dedi ki:

   iyi bir biyoloji kimya ve fizik bilmen gerekiyor bunun içinde özel ders alabilirsin ayrıca sabır ve çalışma gerektiren bir meslek tercihini iyi yapmanı tavsiye ederim

 24. Ramazan dedi ki:

  En büyük hayalim iki yıl sonra kendimi veteriner fakültesinde okuyor olarak bulmak inşallah hayalinize sizde kavuşursunuz gençler Allah herkese gönlüne göre versin… Çalışın..!

 25. nazmiye dedi ki:

  hayvanları çok seviyorum amacım onlara biraz daha yardımcı olmak amma ve lakin kız lisesinde pastacılık okuyorum ve veterinerlik icin lys den mf3 gerekiyo gercekten net bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim …

  1. Sevim dedi ki:

   Oğlum bu sene bursa uludağ üniversitesi veterinerlik fakültesini kazandı.Bu sebepten dolayı çok araştiŕma yaptım. Mf 3 ile alıyor .Fakulteye girmenin kolay ama bitirmenin zor olduğu söylendi araştirmalarim sonucu.Puanları çok yüksek degil.İş imkanlarının fazla olduğu bir meslekmiş.

 26. Nisa dedi ki:

  veteriner hekimi olmak benim hayalim ve bu hayalime sayısal bölümünü seçerek bir adım daha yaklaştım.
  instagram = @hayvanseverler

 27. Mert dedi ki:

  Veterinerlik benimde hayalim olan bir meslek hem hayvanları sevdigim hemde iş bulma olanakları yüksek oldugu icin bu meslegi tercih ediyorum inşallah hedefime ulaşırım

 28. samed canlı dedi ki:

  Eşit ağırlık tan veteriner olabilir miyim. yani veterinerlik fakültesine gidebilirmiyim

  1. Meryem dedi ki:

   Cok zor olur sayısal sevmeni tavsiye ederim

  2. Anonim dedi ki:

   LYS de matematik ve fen derslerine girmen gerekiyo gidebilmen için

   1. Aa dedi ki:

    Ben eşit agirliktan geldim kolaylıkla fakülteye görebilirsin ama fakulteyi 10 yılda bitirirsin çünkü gerçekten çok çok zor bir bölüm . Eşit ağırlık dan gelmek de büyük cesaret herhangi bir sayısal bölüm olsa git derim ama veterinerlik yürek ister önce bir ders içeriklerini araştır sonra kararını ver pişman olma

 29. melihcan dedi ki:

  Köyde yaşadiğim için hayvanlarla iç içeyim ve çocukluğundan beri bu mesleğe yönelmek istedim ve inşallah yönelecegim

 30. Ceren dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim ve veteriner olmak istiyorum inşallah bilgilerim bana yardımcı olur ve hayallerimi gerçekleştiririm.

  1. Vet dedi ki:

   Bende sagliktayim veteriner fakültesi ne gitmek istiyorum

 31. Emrah dedi ki:

  Ben şu anda hayvanlar ile ilgileniyorum hedefim veteriner olmak ve bir çiftlik kurup işletmek aynı zamanda birde veterinerlik kliniği açıp gelen hayvanları tedavi etmek amacıyla veteriner olmak için ne yapmam gerekir

 32. Sıla dedi ki:

  Şuan lise için hazırlanıyorum hayvanlara olan ilgim çok yüksek ayrıca arkadaşlarımda bu ilgime bakarak veteriner olmamı istiyor inşallah veteriner olurum

 33. Dilek dedi ki:

  Hayvanlara olan ilgim çok büyük onları çok seviyorum bu yüzden de veteriner olmak istiyorum derslerinde iyi inşallah hedefine ulasirim.

 34. Esma dedi ki:

  Ben bu sene son sınıfım veteriner hekim olmak istiyorum hayvanları aşırı derecede çok seviyorum kimya ve biyoloji en sevdigim ve başaralı oldugum dersler lakin bi gözümde orta derecede tembellik var ve hayatım boyunca iyleşmiycekmiş doktor öyle söyledi yani gözümün bozuk olması veteriner hekim olmama engelmi cevaplarsanız sevinirim

 35. Barış dedi ki:

  Ben vahşi hayvanlar ve egzotik hayvanlar veterineri olmak istiyorum, Türkiye de bununla ilgili eğitim alabileceğim veterinerlik fakültesi var mi

 36. melike dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben Anadolu lisesi mezunuyum ve sınavda 78 bininci oldum şuan istediğim herhangi bir üniversitede veterinerlik okuyabilirim ama bölümü düşünüyordum ama işin sadece etiler Nişantaşı gibi yerlerde kedi köpek bakmaya benzemeyeceğini parasının iyi olmasını isteyene kedi köpeğe aşı vurmak değil inek eşek gibi hayvanlara bakmakla olacağını eğer öyle olursa köylerde yaşayacağını öğrendim ve şuan bölümü yazmaktan vazgeçtim herşey hayvan sevmekle bitmiyor çünkü size gelecek hayvan sadece kedi köpek değil

 37. Ayşenur dedi ki:

  Merhabalar ben tm okudum yani kimya biyoloji görmedim. Veterinerlik okusam çok zorlanır mıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Aslı dedi ki:

   Sen gerçekten iste yeter cnm. O zaman zorlanmazsın. Sakın VAZGEÇME olurmu

   1. Hasan dedi ki:

    Bende tm ogrencisiyim ve bu sene son sınıfım eger ben ygs den iki yillik bir veterinerlige gitsem daha sonra dgs ile yerleşmek istesem
    Nasil olur benim icin zor olurmu sonraki yillarda zorluk cekermiyim

 38. emre dedi ki:

  8. sınıf öğrencisiyim teog dan 272 aldım veteriner olmak istiyorum hangi liseyi önerirsiniz ve zorlukları nelerdir yardimci olursaniz

  1. Anonim dedi ki:

   Veterinerlik biraz çalışma ve sabır isteyen bir meslek lise hayatın boyunca sürekli çalışman lazım iyi bir üniversiteye gitmek istiyorsan çünkü veterinerlik sadece hayvanları sevmekle olmuyor sana sadece kedi köpek veya kuş gelmeyecek iyi bir maaş almak istiyorsan büyük baş hayvanlarla da uğraşmak zorundasın ayrıca insanlarla ve hayvanlarla diyoloğunun iyi olması lazım çünkü san her zaman uysal hayvanlar gelmeyecek onları sakinleştirecek bir sempati dahibi de olman lazım bir daha bir düşün derim çünkü veterinerlik aynı olmasa da doktorluk kadar zor

 39. senem dedi ki:

  ben veterinerlik okumak istiyorum en ii fakülteleri ve yüksek lisans yabancı ülkeleri, yurtiçi -yurtdışı masraflardan da bilginiz varsa memnun olurum ırkçılığın olmadığı yer mümkünse bunlarla bilgi paylaşımında bulunmanızı rica edicem

 40. karen dedi ki:

  Hangi liseden mezun olursak veteriner oluyoruz

 41. eshiles dedi ki:

  bu bölümden 5 yıllık mezunum ve atandım gelin görün ki hayvanlar beni bitirdi köpek ısırdı kuduz oldum tatanoz aşısı vurundum kolum nah davul gibi kuşlardan enfeksiyon kaptım kuş gribi oldum iki yıl tavuk eti yiyemedim doktor son 6 ayım kaldığını söyledi….

  1. Azize dedi ki:

   Atma beeee. Bu bölüm çok eğlenceli.Ben şahsen çok istiyorum da 5 yıllık bi süre uzun benim için yoksa hemşirelik yerine onu seçerdim.Parası iyi iş imkanları da fazla:-)

   1. Fatos dedi ki:

    Azize merhaba ben de. Veterinerlik ve hemşirelik arasında gidip geliyorum sürekli.bana yardımcı olabilir misin

    1. Halil dedi ki:

     Bende ikisi arasında kaldim yardımci olurmusunuz

     1. Anonim dedi ki:

      Bende

  2. Megrez dedi ki:

   O zaman şimdi öldün

 42. Hilal dedi ki:

  Ben 10.sınıf öğrencisiyim.cocuk gelişim okuyorum.hayvanlarla aram çok iyi.üniversitede veterinerlik okumak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

 43. murat dedi ki:

  ben lise 2 öğrencisiyim sayısalı seçmeyi düşünüyorum veterinerlikistiyorum sorum şu olacak hangi dersleree daha ağırlık vermem gerekiyor

  1. Orhan dedi ki:

   Biyoloji Kimya Matematik

 44. Gökçe dedi ki:

  Merhaba ben teknik meslek lisesi grafik tasarımı bölümü okuyorum bu yıl mezun olucam inşallah. Alanımda gayet başarılıyım ve seviyorum ama hayvanlara olan ilgim çok çok daha fazla. Meslek hayatımı hayvanlara bir yararım olacağını düşünerek geçirmek benim için bir tasarımcı olmaktan daha heves verici. Ama eşit ağırlık okuyorum ygs de sözel yaptım normalde puanım kendi bölümüme yetiyor ama sayısalda 190 anca yapmışım. Düşünüyorum da bir yıl daha hazırlanıp 130 puan hedefi koymaktansa -açıkçası sayı olarak gözüme çok geldi- kendi alanımda eğitim görürken açıktan 2 yıllık Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü okusam zorlanır mıyım? Ya da 2. öğretim falan diyorlardı öyle bir şey mi yapsam. Grafik alanında diğer alanlara oranla erkeklerle daha fazla aynı ortamda kalındığı için ilerde devam edemem belki. Ondan dolayı veteriner teknisyenliği okursam öyle böyle devlete atanır ara vermiş olsam da seve seve açığımı kapatırım diye düşünüyorum. Merak ettiğim şey ise 2 yıllık Laborant ve Veteriner Sağlık alanı okuyunca kpss den direk sınava girip atanılabiliyor mu? 2 yıllık açıktan okunuyor mu? Okuduktan sonra bahsettiğim gibi ara vs oluyor mu? Açıktan eğitim veren üniversite var mı? Daha bir şey araştırmadım ama yardımcı olursanız sevinirim.

 45. betül dedi ki:

  ben veteriner hekimi olmayı çok istiyorum da acaba hangi üniversiteye gitmem gerekiyor

  1. Zülal dedi ki:

   Uludağ Üniversitesi hem hocaların donanımı, hem de hastane ve çiftliğin okula yakın olması açısından oldukça faydalanacağın bir okul.

  2. nefes dedi ki:

   bence ankara üniversitesi en iyisi ama biraz zor kazanmak bende veteriner hekimi olmak istiyorum

  3. SERHILDAN dedi ki:

   HANGİ MEMLEKET DE HAYVAN DAHA ÇOKSA ORAYI TERCİH EDİN.

  4. RamazanAdınız ... dedi ki:

   ankara üniversitesi de olabilir

 46. yusuf dedi ki:

  Veterinerlik için hangi üniversite iyi

  1. Orhan dedi ki:

   En iyi Ankara sonra Samsun

 47. sukran dedi ki:

  ben ımam hatıp lısesınde 3 sınıfım sayısalcıyım veterıner olmak ıstıyorum hayvanları severım sıze sorum ? unıversıte derslerı cokmu zor

 48. Can dedi ki:

  Abi ben hayvanlari cok seviyom jatta bi kere bi sokak kopegi icin arabanin onune atlayip durdurmustum carpmasin die matamatigim idare eder biyolojim cok iyi kimyamla fizigim bi kac sebebpten oturu kotu bu sene son senem istanbul ordu bingol gibi bi yerde ojumayi dusunuyorum ikk sene yurrtta kalip sonra ayri eve cikmak gibi bide planim var ben istersem hani bu meslege her turlu girip mezun olabilirmiyim ??

 49. leyla dedi ki:

  Ben anadolu lisesinde okuyorum10.sınıf ve sayisal sözel hangi bölümü seçmen gerektiğini bilmiyorum hayvanlar için canımı bile veririm o derece çok seviyorum hangi bölümü seçmen gerekiyor hiç bilmiyorum

 50. ferhat dedi ki:

  bende vermek istiyorum ama kararsızım iş yok diyorlar para yok diyorlar ne yapsam bilmiyorum boşuna okursun bile diyorlar

  1. Kadir dedi ki:

   İşkur verilerine göre en az işsizlik oranına sahip meslek veteriner hekimlik bulunduğun bölgeye göre aldığın maaşta değişir mesela iç anadolu bölgesinde bir kliniğin yoksa devlette veya üniversitede çalışmıyorsan alıcağın maaş 2500-3000 maksimumken marmara ege gibi yerlerde(klinik üniversite devlet gibi yerleri hariç tutuyorum yine o maaşlar sabit klinikte de becerine göre para kazanırsın) 1800 liradan aşşağı alman imkansız gibidir nereden biliyorsun dersen bende veyeriner hekim bir anne ve babanın çocuğuyum ;)

   1. Omer dedi ki:

    Senin anne baban ne kadar aliyor

   2. Kamil dedi ki:

    Öyle bir Saçmalığın olduğunu düşünmüyorum

  2. Melike dedi ki:

   Çok yalannnnnnnnnnnnnnn başka söze gerek yok yalannnnn çok iyi ve sonuna kadar önü açık bir meslek!!!!!!!

 51. selanur dedi ki:

  Lisesi geliyor gidiyim mi sizce hayvanlari seviyorum ben ondan tercih edecem

 52. Emre dedi ki:

  Ben de lys den 3 ay once veterinerlik istemeye basladim hangisinde mutlu olacaksan tercihin o olsun

 53. Gülfidan dedi ki:

  Hayvanlara zarar geldiğinde sağlıkçı olacagim halde hiçbir şey yapamamak sinirlerimi bozuyor. sağlık meslek lisesinde okuyorum hazırlık senem ve hemsire olmak istediğimden emin değilim yeni bi meslek arıyorum ve veterinerlik bana uygun bir meslek somurtkan bir hemsire olmak yerine mutlu bir veteriner olmak benim için daha iyi fakat ygs den bile korkarken lys yi kaldırabilir miyim bilmiyorum. sizce bu hayalimden vazgecip hemşireligi sevmeye mi calisayim yoksa hayalimden vaz mı geceyim? Sorumu cevaplayip bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. ibrahim dedi ki:

   bende veteriner fakultesi ogrencisi olarak yaziyim.Devlet atamalari yuksek .daha da yukselir.ozelde calismak istersen taninman lazim.ygs lys calismak …bana gore hic ugrasilmaz.hayvanlari sevmen cok guzel.yinede sen bilirsin.birde bes sene okumasi var egitimide agir.bence hemsire ol derim.bende hemsir olamadigim icin yazdim zaten ama ikiside vardi kafamda nasip buymus

   1. Melike dedi ki:

    sağlık meslek lisesinden mezun olursam veteriner olabilir miyim lütfen acil cevap ona göre bölümümü değiştireceğim!!

 54. ben şimdi lise 3 e gidiyorum veterinerlik okumak istiyorum ama eşit agırlık bölümüne gidiyorum bana bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekürler. dedi ki:

  slm ben şimdi lise 3 e gidiyorum ve veterinerlik okumak istiyorum ama ben eşit ağırlık bölümüne gidiyorum bana bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  1. maide dedi ki:

   bak arkadaşım bende eşit ağırlıktım.12.sınıfın 2.Döneminde sayısala geçtim.Dershaneden sayısal dersleri tamamlamaya çalıştım.Ve yapabileceğime inanayorum.Zaten veteriner için en çok gerekli olan ders biyoloji ve biyoloji hiç zor değil.Eğer gerçekten veterinerlik istiyorsan hiç vakit kaybetmeden sayısala geç

 55. Abdullah dedi ki:

  Veterinerlikten tus sınavına girip doktor olunabiliyormuş

 56. ilayda Nil dedi ki:

  Arkadaşlar benim köpeğim var veterinere götürüyoruz ve para baya istiyor zaten aldığı maaş 6000 falan bizim burada 8000 olanları bile var… ama maaş değişebilir eğer iyi bir klinikse maaşınız 7000-8000’e çıkabilir bile… ama genel olarak 5000 falan kazanıyorlar maaşın artması zor biraz klinik çok çok iyi olmalı temiz olmalı veterinerler iyi olmalı ama sakın unutmayın eğer hayvanları sevmiyorsanız kesinlikle tercih etmeyin

 57. tuncay dedi ki:

  ihl lissesinden tercih yapılabılıyormu sayısal bolumunde olsam ve fızık kimya ve biyolojim iyse grebilirmiyim? şimdiden tesekkürler

  1. hatice dedi ki:

   ben de ihl deyim ve sayısal bölümünden veterinerlik istiyorum.bildigim kadarıyla ygs puanını aldıktan sonra lise önemli degil.

 58. feyza dedi ki:

  Ben de sırf hayvanları çok sevdigim için ve iyileştirmeye ilgim oldugu için 2 üniversite olarak laborant veteriner saglık okumaya başladım ki,, dikey geçişle veterinerlige geçiş yapabileyim diye..
  Ancak kararsız kaldım çünkü ben 2 yıllık bu bölümü bitirince 2. sınıftan devam edecegim,, acaba üniversite sınavına girip tercih yaparak mı okusam ne dersiniz?
  Eşit agirliktan 2003te ünü-iversiteyi kazanmiş biri olarak yapabilir miyim??

 59. Veteriner hekim dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, 13 yıllık veteriner hekimim daha önce veteriner fakültesinde şimdi ise kamuda çalışıyorum sorularınızın bir kısmını cevaplamaya çalışayım.
  ilk olarak mesleğim oldukça zor bir meslektir. Okurken çok ama çok zordur o nedenle öğrencilik hayatınız keyifle geçer diyemem. Kendinizi sağlık bilimlerinde dolayısı ile tıp dalı okumaya hazırlamalısınız. Eğer kan, salya, kıl, tüy, dışkı, kusmuk görmeye dayanamıyorsanız, başka bir canlıya iğne sokmak yada yarasını dikmek zor görünüyorsa tercihinizi iyi düşünmelisiniz. ayrıca kızlar yok safsatadır bende bir bayan veteriner hekimim. üniversitelerde Ankara, Bursa, İstanbul, Konya, Elazığ oldukça eskidir fakat Samsun, aydın ,Burdur gibi bir çoğuda gelişmektedir. Son yıllarda fakülte sayısı çok arttı ve maalesef bu enflasyon sonucu hiçte iyi olmamıştır.
  İş alanı oldukça geniştir kamudan özel sektöre yada kendi muayenehanenize kadar seçenekler mevcut. Fakat yukarıda bahsettiğim çok sayıda açılan fakülte nedeni ile artık işsizlik problemi bizim meslekte başlamıştır. Kamuya girmek çok da kolay değildir yılda atanan sayı bellidir mezun sayısı ile kıyaslanamaz bile ve yeni başladığında kamuda bir Veteriner Hekim yaklaşık 3000 tl maaş alır. özel sektör ise çalıştığınız alana göre asgari ücretten 3000-5000 tl kadar değişir. ama Özelde suyunuz tam anlamı ile çıkar. Kendi kliniğiniz açtığınız bölgeye ve ne üzerine çalıştığınıza göre kazandırır ama yeni başlayan bir hekimin sağlam bir sermayesi olmalı ve 1-2 yıl kendini muhafaza edebilmelidir.Kısacası para için hiç düşünmeyin derim. Ancak hayvanları çok seviyorum ve her zorluğuna hazırım derseniz o zaman düşünün yoksa verdiğiniz emek ve döktüğünüz saçlara değmez. Ayrıca çok kazanıyorlar ohoo safsatalarınada inanmayın, o kazananlar eski Hekimler olup en az 20-30 yılda o noktaya gelmişlerdir ki o zaman ki hekim sayısı ile şimdiki sayı kıyaslanınca rekabet piyasayı düşürür unutmayın.
  bunun dışında veteriner laborant meslek lisesinde yada yüksek okulunda okuyan arkadaşlar dikey geçişle geldiğinde yine 5 yıl okumak zorundadır dahası sahada veteriner hekim açığından ziyade teknisyen açığı bulunmaktadır bilginize.
  Biyolojiye bu bölümden geçemezsiniz.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  1. ersin dedi ki:

   Abi ben veterinerlik fakültesi istiyorum ama seni açıklamandan sonra vazgeçer gibiyim

 60. muhittin taş dedi ki:

  labarant veveteriner sağlık okuyorum dgs ile veterinerliğe geçiş yaptığımda kaç yıl daha okumam gerekir

 61. Yusuf dedi ki:

  Ben veteriner olmak istiyorum ama yeterli bilgiye sahip olmadığımı düşünüyorum yardım edermisiniz

 62. latif karasaç dedi ki:

  veterinerlik için hangiüniversite iyi

  1. Oguzhan Özacar dedi ki:

   mehmet akif ersoy universitesi (burdur)

 63. Eyyüp dedi ki:

  selam ben veterinerlik bölümünü okumak istiyorum ve bu yıl hazırlık senem veterinerlik bölümünü kazanmak için kaç puana ihtiyacım var ve neler yapabilecegim hakında bilgi verebilirmisiniz

  1. veteriner adayı dedi ki:

   a.s mezunum bende bu sene veteriner hekimlik için hazırlanıyorum Ünv. olarak Ankara ve bursa iyimiş (labaratuvar ve uygulama) puana gelince çok kasmana gerek yok anakara 80k ile alıyor 336 puanla kapattı bu sene kazanırız ins.

  2. Şahin dedi ki:

   mf3 te tercih yapacaksınız en az 260 puan çıkarmanız gerekiyor

   umarım yardımcı olmusumdur

 64. kevser yıldız dedi ki:

  yaa biyolojj ögretmenliginden geçiş oluyormuş bu dogrumu

 65. Baran dedi ki:

  Selam arkadaşlar ben AÖF den Laborant ve veterinerlik bitirdim Şimdi DGS ile geçiş yapabileceğim bölümlerden biri veterinerlik biri biyoloji ikisinide istiyorum .Atanma iş imkanı ve maaş hangisinde iyidir hangisini secmeliyim ?

 66. HırboĞa dedi ki:

  Abe ben Bingöl üni. veterinerlik okudum çok rahatım hep yatış aylık minu. ₺ 3.500 net : ₺ 7.250 maks. ₺ 16.750 alıyorum size de tavsiye edrim …

 67. kenan dedi ki:

  Arkadaslar ben kars üniversitesinde veterinerlik okuyucam yalnız şöle birsey varmı puanı düşük olan universitelere giderseniz işe zor girersiniz bilindik üniversitelere gidin iş imkaniniz cok olsun diyorlar hep böle birsey var mı ama bnm puanim anca yetior zaten beş yada altı tercih yapicam lutfen cvp verin tesekkurler

 68. zeynep dedi ki:

  Veterinerlik bolumundeki kiz ogrenci salissi ve ogretim gorevlisi olunca nasilolur?

  1. Adınız ... dedi ki:

   Merk etme kız erkek sayısı yarı yarıya değil ama genede baya kız var okulda.Bnde Veterinerlik okuyorum 1.sınıfım bizim sınıf toplmda 47 kişi 17-18 kız var.Öğretim üyelerindende pek çok bayan var.Hatta Biyokimya anabilimdalındaki öğretim üyelerinin hepsi bayandı :D Yani kafana takma.İyi çalışmalar

  2. aykut dedi ki:

   Merk etme kız erkek sayısı yarı yarıya değil ama genede baya kız var okulda.Bnde Veterinerlik okuyorum 1.sınıfım bizim sınıf toplmda 47 kişi 17-18 kız var.Öğretim üyelerindende pek çok bayan var.Hatta Biyokimya anabilimdalındaki öğretim üyelerinin hepsi bayandı :D Yani kafana takma.İyi çalışmalar.

 69. izzet dedi ki:

  veteriner kliniği dükkanı açan veteriner hekimi aylık kaç maaş alıyor………?

 70. bülent dedi ki:

  veteriner fakülteleri ihtiyacın çok üzerinde açılmış durumda. malesef hükümetlerin ünversiteye yerleşemeyen öğrenci kalmasın düşüncesizliği ile fason eğitim veren ve kalitesi düşük fakülteler ile tam bir açmaz ile meslek can çekişir hale gelmiştir.

  1. yasemin dedi ki:

   slm bu bölümün iki yıllığı yokmu? ben sosyal mezunuyum.2.ögretim okumak istiyorum mümkünmü?

   1. Adınız ... dedi ki:

    Bu bölümü 2 yıllığı var.Laborant ve Veteriner teknisyenliği sanırım

 71. esra dedi ki:

  veteriner hekimler ne kaadar maaş alıyorlar

  1. Cüneyt dedi ki:

   1500 den başlar. Ben özelde yaklaşık 2300 alıyorum. Para için seçilecek bir bölüm değil ayrıca. Fakültem (uludağ) 5 yıllıktı, fakülteye uzun saçla girdim, bazı uygulamalarda bone zorunluluğu vardı. Bir hevesle çeşit çeşit aldım ama mezun olduğumda sonsuza kadar boneye ihtiyaç duymayacak kıvama geldim :)). Fakülte tıp fakültesi kadar zorlayıcıydı. Lise kimyası ve biyolojisi ile karşılaştırılamaz bile. Gene olsa gene seçerdim. Hatta şimdi yeğenim ile birlikte puanlara bakıyoruz :)

   1. ırmak dedi ki:

    internette sürekli iş bulunmaz falan yazıyor sıralaması ayrıca cok iyi 133000 falan bazıları yorum yapmış cok kolay kazanılır ama iş bulamazsınınız diye ama cok kolay kazanıl mıyor ayrıca ben 2012 veteriner atamalarına bakıyorum 59 alan atanmış neden böyle yorumlar yazıyorlar anlamıyorum bilgisi olan cevap yazabilir mi

    1. ibrahim dedi ki:

     kim demiş iş imkanı yok allah aşkına inanmayın boyle diyenlere çok yakın akrabalrm var veteriner ve işini iyi yaparsan çokda gzel iş var ve atanması çok kolay ve çok fazla açık var.. bende bu yıl trcih verdm 5 tercih yaptm ve hepsi veternerlk

    2. kangal dedi ki:

     veterinelik herkesin yapabileceği bir meslek değil öncelikle bunu belırtmek ısterım cahil insanlar veteriner olmayı bir ayıp gibi gorur fakulteyı kazananlara ay hayvan doktorumu olacaksın yada baytar mı olacaksın dıye dalga gecılır o yuzden çok tercih edılen bır bolum degıldır zor bır meslektır kımse hayvanlarla ugrasmak ıstemez bu yuzden puanları dusuktur ama ıs garantıdır hemde aldıkları maaş bır cok muhendıslık mezunundan cok cok ıyıdır 5 sene kendınızı sıkar oturur calısırsanız hayatınız kurtulur sayısal verılerden bahsetmem gerekırse sızın de dedıgınız gıbı kpssden az bır puanla hemen atanılabılıyor cunku acık var ülkede bu gıdısle de hep boyle olacak devlette suan ılk baslayanlar ne kadar alıyor bılmıyorum ama en az 3000 dıyebılırım hıc bır muhendıslık alanı 3000 ıle ısı baslayaamz mumkun degıldır ben kucuklugumden beri hayvanlarla ugrasırım aılece çiftlil işletırız atlar kumes hayvanları buyuk baş bıze gelen veterınerlerın aylık maası 5000 6000 bın kendılerıne sordum o yuzden derım kı eger hayvanları cok sevıyorsan ders calısmayı sevıyorsan dısımı sıkarım 5 sene dıyorsan muhakkak gıt ama uyarıyorum hayvanları sevmıyorsan sırf para ıcın yapacaksan hıc gıtme cunku boyle cok ınsan var ve hayvanlara ıskence yapıyorlar resmen para ıcın calısıyorlar sadece aslında para ıcın calısabılınecek bır meslek degıldır mutlaka hayvanları sevmenız gece yarısı bıle olsa gelen telefona gıtmenız yatagınızdan kalkıp hayvan can taşıyor dıyebılmenız gerekır

   2. hatice dedi ki:

    Peki tavsiye eder misiniz?

    1. Emrullah dedi ki:

     Evet tabikide seviyosan yapacaksın yoksa parası icin calışma derim parayla veteriner
     olmaz

 72. sema dedi ki:

  çok zor mu? lütfen anlatın ben nekadarda araştırsam olmuyo bide benim 3 parmagım yok gidebilirmiyim

 73. İlayda dedi ki:

  Acaba Hangi Liselere Gidebilirim Veterinerlik İçin Ve HAngi Derslerde İyi Olmam Lazım Şimdiden Teşekkürler.

  1. ebru dedi ki:

   anadolu ya da düz lise tercih edebilirsin lise 2den sonra sayısal bölüme geçersin. fizik kimya biyoloji derslerin iyi olursa sıkıntı çekmezsin

Yorum Yaz