Verimli Ders Çalışmanın Yolları

Verimli Ders Çalışmanın Yolları Nelerdir

Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü’ye göre mükemmel bir çalışma planı günde en az 3 saat olmalı ve 40-45’er dakikalık periyotlarla, 10-15’er dakikalık aralarla kolaydan zora doğru sıralanarak olmalı. Dinlenme anlayışı değiştirilmeli ve fen dersinden sonra sosyal bir derse geçmenin bile bir dinlenme olduğu unutulmamalı.

ders çalışma

Ders çalışılması esnasında dikkat edilecek noktalar ise şunlar:

1) Cumartesi-Pazar günleri dışında her gün mutlaka aynı saatte derse başlanmalı ve düzen korunmalıdır.

2) Yoğun bir günün ardından eve gelindiğinde mutlaka yarım saat de olsa dinlenmeye vakit ayırılmalı ve hemen ders çalışma yanlışına düşülmemelidir.

3) Dikkat dağınıklığı probleminiz yoksa bir ders çalışma periyodu 40-45 dakika olacak şekilde ayarlanmalı ve 10-15 dakika kadar ara verilmelidir. Eğer dikkat probleminiz varsa ders periyotlarınız yarım saate kadar düşürülebilir.

4) İki ya da üç 30-50 dakikalık ders çalışımından sonra uzun bir arayla dinlenme sağlanmalıdır.

5) En kolay dersten en zor derse doğru olacak şekilde bir plan hazırlanmalı ve bu şekilde verim sağlanmalıdır.

6) Okuldan sonra çalışılmaya başlandığında okulda görülen dersler mutlaka tekrar edilmeli ve bu konularla ilgili testler çözerek pratiklik kazanılmalıdır.

7) Çalışma planınız her gün düzenli bir plan olmalıdır. Hafta sonlarını içine alan bir plan olması gerekmektedir. Hafta sonu bir gün tüm haftanın tekrarı olacak şekilde çalışıldıktan sonra diğer günü diğer faaliyetlerinize ayırabilirsiniz.

Etkili Verimli Ders Çalışmanın Yolları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.