Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Vergi Haftası İle İlgili Kompozisyon

Vergi haftası ile ilgili kompozisyon örneği hakkında bilgi kısaca, Vergi haftası ile ilgili kompozisyon

Vergi devletin en önemli ekonomik kaynaklarından biridir ve devletin çatısı altında yaşayan tüm vatandaşlardan alınır. Vergi vermek her vatandaşın görevidir ve bu görev titizlikle yerine getirilmelidir. Çünkü toplanan vergiler ortadan kalkacak ya da azalacak olursa vatandaşa verilen hizmetler de azalacaktır. Vergiler halkın refahını sağlayan hastane, yol, su gibi hizmetler olarak halka geri dönmektedir. Tüm vatandaşlar zengin, fakir demeden vergilerini vermelidir.

Bir devletin kalkınabilmesi için vergi çok önemli bir araçtır. Bu nedenle öncelikle tüm halkta vergi verme bilinci oluşturulmalıdır. Bu bilincin sağlanması ve vergi vermenin öneminin hatırlanması adına Mart ayının son haftası her sene Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.

Vergi verme sistemi kişinin kazancına göre uygulanır. Kişinin devlet hizmetlerinden ne kadar yararlandığı bu konuda belirleyici olmamaktadır. Kazancı daha yüksek olan kişinin ödeyebileceği miktara göre vergi belirlenir ve kazancı daha düşük olan kişiden daha fazla miktarda vergi verir. Bu nedenle sistem vergiler düzgün ödendiği takdirde adil bir sistemdir. Örneklendirilecek olursa Ahmet 400 lira, Mehmet 500 lira kazanıyorsa Mehmet Ahmet’ten daha fazla vergi ödeme mecburiyetindedir.

Vergi devletin harcamaları için vatandaşlardan adil olarak temin edilen paradır. Devlet için ciddi önem taşıyan bir ekonomik kaynaktır. Devlet halka sağlık gibi sosyal hizmetlerini bu sayede verebilmektedir. Devletin daha modern ve teknolojik altyapı sistemleri de bu şekilde oluşturulmaktadır. Vatandaşlardan alınan vergiler dolaylı ve dolaysız vergiler olarak iki farklı gruptur.

Dolaysız vergi kişilerin mesleklerini icra etmelerine karşılık olarak kazandıkları paradan kesilen vergi miktarıdır. Ticaret ile uğraşan kişiler, memurlar ya da işçiler maaşlarından kesilen paralarla dolaysız vergi ödemiş olurlar. Bir öğretmenin her ay kazancının bir kısmını devlet keser ve kendine ödenek olarak alır. Her meslek türü için bu durum geçerlidir.

Bazı insanlar kuralların açıklarından yararlanarak vergilerinin bir kısmını ödemeyebilirler. Bu vergisini tam olarak ödeyen vatandaşlara çok büyük haksızlıktır. Orta düzeyde kazanca sahip bir vatandaş vergisini tam olarak öderken çok daha yüksek kazançlı bir vatandaşın vergisini ödemekten çeşitli yollarla cayması devlete ve diğer vatandaşlara yapılmış bir saygısızlıktır. Devlet herkesten vergi alarak bazı kazançlar elde eder, bu konuda unutulmaması gereken en önemli nokta budur. Vergi tam ödenmediğinde devletin halka verdiği hizmetlerin kalitesinin düşeceği unutulmazsa herkes vergi verir. Öğrencilerin okuduğu okullar, ulaşımı sağlayan yollar, hastaneler, elektriğin dağıtımı; vergiden elde edilen kazançlarla sağlanmaktadır. Her vatandaşın ülkesine karşı en büyük sorumluluğu vergi vermektir.

Vergi Haftası İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Cidden çok kısa?

 2. deniz dedi ki:

  Elinize sağlık kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 3. Anonim dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 4. melih dedi ki:

  Bence vergi vermeliyiz çünkü yollar köprüler hastaneler bu vergilerle açılıyor akıllı olun.

 5. Mustafa dedi ki:

  Madem adil olarak yapılıyor neden maaşı fazla olan fazla ödüyor çok saçma yazmışsın ız

 6. ışıl dedi ki:

  Teşekürler çok işime yaradı

 7. ceren dedi ki:

  vergisini vermeyenlere sesleniyorum devlet sizi mutlaka cezalandıracak. Çabuk verginizi verin diyorum size.

  1. ışıl dedi ki:

   AYNEN ÇOK HAKLISIN ECE

Yorum Yaz