Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Uygarlıkta Sanatın Önemi

Uygarlık, sahip olunan bilgi ve kültür seviyesi ile insanlığın tamamının faydasına olabilecek şeyler ortaya çıkarabilmektir. Antik Mısır anlayışını incelediğimiz zaman, bu toplumların yaşadığı zamanın üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen bizlere bırakabildiği bir miras olduğunu görebiliyoruz. O zamanda yaşamış insanların bunca yıl sonra arkalarında bizlere yol gösterecek şeyler bırakmış olmaları, o toplumun uygar olduğunu gösterir.

Uygar bir toplum olmanın yolu, öncelikle sosyal, kültürel ve ekonomik anlamlardan gelişmiş olmaktan geçer. Gelişmiş toplumlar, sosyal ve kültürel anlamda tüm insanlığa önemli miraslar bırakırlar. Bir örnek daha vermek gerekirse, bundan 2.000 yıl önce hüküm sürmüş Roma uygarlığı, bizim kültürümüzün kökeni olan Osmanlı uygarlığı, bizler için birçok değerli bilgiyi bizlere miras olarak bırakmışlardır. Uygar toplumlar, özellikle bilim ve sanat alanlarında kendilerini geliştirmiş olan toplumlardır. Bilim, etrafımızda gördüğümüz maddesel dünyanın açıklanmasına yol göstermektedir. Sanat ise bir insanın sözlerle anlatamayacağı şeyleri farklı şekillerde ortaya dökmesi ile ortaya çıkan eserlerdir. Sanat üretebilen bir toplum, insanın iç dünyası ile ilgili bazı sorulara yanıt bulmaya çalışmış, bununla ilgili ortaya önemli eserler çıkarmış toplumlardır.

Bizler de eski dönemlerde yaşamış uygar toplumların sanat anlayışlarını inceleyerek, bu toplumların yaşadığı döneme dair önemli verilere sahip olabiliriz. Sahip olduğumuz bu veriler, bizlere insanlığın geçmişte yaşamış olduğu olaylar hakkında önemli ipuçları vererek, bizlerin nereden geldiğimizi anlamamıza, dolayısı ile önümüzdeki zamanlara da ışık tutmamıza yardımcı olur. Bu noktada bakıldığı zaman bir topluma uygar bir toplum diyebilmemiz için, o toplumun sanat anlayışına sahip olması olmazsa olmazlarımızdandır.

Uygarlıkta Sanatın Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz