Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Üretim Teknolojilerindeki Gelişmelerin Olumlu ve Olumsuz Etkileri Neler Olabilir

sanayilesme-ve-hava-kirliligiTeknolojik gelişmelerin günümüzde her gün biraz daha ilerlemesi ile birlikte aynı oranda üretim teknolojilerinde de gelişmeler görülmeye başlanmıştır. Bu yazımızda üretim teknolojilerindeki gelişmelerin olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir kısaca sizlere aktaracağız.

Üretim Teknolojilerindeki Gelişmelerin Olumsuz Etkileri:

  • Üretim teknolojilerinin gelişme göstermesi ile birlikte arabalar ve fabrikalar daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaya başlamıştır bu nedenle de arabaların egzozlarından ve fabrikaların bacalarından çıkan duman, gaz ve atık gibi maddeler çevreyi büyük oranda kirletmeye başlamıştır.
  • Üretim teknolojileri ile hayatımıza giren elektrikli aletler, yüksek gerilim hatları, manyetik alanlar insan sağlığı üzerinde büyük olumsuzluklara davetiye çıkararak özellikle kanser hastalığına kapı aralamaya başlamıştır.
  • Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ozon tabakası zarar görmeye başlamıştır.
  • İnsanlar üretim teknolojilerinin gelişmesi ile üretimi arttırmak için kağıt üretmek, toprak genişletmek, şehirleşme amaçları ile tarım arazilerine ve ormanlara zarar vermeye başlamıştır.
  • Teknolojinin gelişmesi ile iş gücüne olan ihtiyaç azalmıştır ve işsizlik oranı artarak fabrika üretimi artmıştır bu nedenle de bir çok meslek dalı yok olarak ekonomik sıkıntılar baş göstermeye başlamıştır.

Üretim Teknolojilerindeki Gelişmelerin Olumlu Etkileri:

  • Üretim ve verimlilik üretim teknolojileri ile aynı oranda artmaya başlamıştır ve böylece daha az bir zamanda daha az oinsan gücü ile üretim daha fazla yapılmaya başlanmıştır.
  • Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile 7 gün 24 saat boyunca iç aralık vermeden üretim yapılmaya başlanmıştır.
  • Üretim teknolojileri gelişmeden önce bir çok üretim işlemleri insan ve hayvan gücü kullanılarak yapılamıyordu ancak bu gelişmeler sonucunda teknoloji ile bir çok üretimin yapılması olanaklı bir hale gelmiştir.
  • Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile daha az insan gücü ile daha fazla üretim yapılmaya başlamıştır.

Üretim Teknolojilerindeki Gelişmelerin Olumlu ve Olumsuz Etkileri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz