Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Unutkanlığa İyi Gelen Meyve ve Sebzeler

Unutkanlığa İyi Gelen Meyve ve Sebzeler hakkında bilgi kısaca.

Bireylerin sağlığının yerinde olması için en önemli ve en çok gereken şey sağlıklı beslenmedir. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve damar tıkanıklıkları sağlıklı beslenmeme sonucu oluşan rahatsızlıklardır. Beyin fonksiyonlarının gelişmesi ve unutkanlığın önüne geçilmesi de tıpkı bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi için gerektiği gibi sağlıklı beslenmektir. Beyne kan akışında azalma ve kötü kolesterol artışı sağlıksız beslenen birinin en önemli belirtileridir. Beyin oksijene çok ihtiyaç duyar ve eğer yeterince kan alamazsa ihtiyacı olan oksijeni elde edemez. Böylece unutkanlık başlar ve işlevsellik kaybolur. Vasküler demans gibi damar rahatsızlıkları da bu durumun ileri safhalarında gözükebilir. Antioksidan, E vitamini ve omega yağ asitleri uzmanlar tarafından sağlıklı beslenme ve unutkanlığın çözümü olarak gösterilmektedir.

Yabanmersini kişilerde aşırı yaş ilerlemesine bağlı gelişen unutkanlığa iyi gelmektedir. Düzenli ve sürekli bir yabanmersini tüketimi motor kabiliyetleri ile öğrenme kapasitesini arttırır. Düzenli ve kararında bir tüketim ise günde bir avuç yabanmersini tüketmektir.

Derin deniz balıkları somon balığı ve ton balığı gibi balıkların da içinde bulunduğu bir gruptur ve yağ asidi ile omega  açısından oldukça zengindirler. Ayrıca protein kaynağı da oldukları için hem bireyin genel sağlık problemleriyle karşılaşmasını hem de unutkanlıkla karşılaşmasını azaltırlar.

Kuruyemişler yağ asidi ve E vitamini açısından zengindir. Yaşa bağlı unutkanlığı engelleyen bu besinler yine günde bir avuç kadar tüketilmelidir.

Kepekli tahıllar içine yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve tam tahıllı ekmekler girmektedir. BU tahıllar tüketilirse kolesterol azaltılabilir ve kan akışı rahatlayabilir. Beynin oksijen ihtiyacı böylece sağlanır ve unutkanlığa rastlama ihtimali azalır.

Nar suyu çok iyi bir antioksidan kaynağı olup kanserojen maddelere karşı direnç göstermenizi sağlar. Ayrıca beyin hücrelerinin ölümünü engeller ve unutkanlığa iyi gelir.

Yeşil çay tıpkı kahve gibi iyi bir kafein kaynağıdır. Ruh sağlığı ve unutkanlık için birebirdir. Beyni koruması ise antioksidan içermesi sayesindedir.

Siyah çikolata hafızayı muhafaza etmek için en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Yine beynin korunması ve unutkanlığın azaltılması için birebir bir besindir.

Ispanak folik asit ve mineraller içerir. Bu sayede hafızanın gelişiminde rol oynar ve alzheimer hastalığından korur. Yaş ile birlikte gelen unutkanlığa da faydası olur.

Elma özel bir antioksidan olan quercetin içerir ve hafızayı geliştirir.

Domatesler yine özel bir antioksidan olan likopen içerirler ve beyin işlevselliğini arttırırlar.

unutkanlık-besinler

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz