Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Uluslararası İletişim Nedir

uluslararasi_bannerİnsanlar yaradılışları gereği sosyal bir varlıktır. İnsanlar sosyal birer varlık olduklarından dolayı çevrelerinde sürekli ailelerine, arkadaşlarına ve dostlarına ihtiyaç duyarlar ve onlarla sürekli diyolog halinde olurlar. İşte bu noktada iletişim meydana gelir. İletişim süreci insanların hayatlarının her alanında vardır. İletişim sayesinde insanlar herhangi bir durum hakkında sahip oldukları duygu ve düşüncelerini birbirlerine sözlü ya da sözsüz olarak aktarırlar. Bu nedenle de iletişim son derece önemli bir süreçtir.

İletişim insanlar arasında bireysel olarak meydana gelirken aynı zamanda ülkeler arasında yani yöneticiler arasında da meydana gelmektedir. Bireysel iletişimin yanı sıra bir de “Ulusal iletişim” süreci vardır.

Uluslararası iletişim öncelikle makro seviyede bulunan ilişkiden ibarettir yani uluslar arasında meydana gelen iletişimdir. Peki burada bahsedilen uluslararası iletişim ne demek?

Ulus denildiğinde aklımıza ilk gelen şeylerden birisi belirli sınırlar içinde yaşayan insanlar topluluğudur. Belirli sınırlar içinde yaşayan insanların günlük yaşamlarında yapmış olduğu işler, sorumlu olduğu görevler bulunmaktadır. Her ulusun kültürel, ekonomik, siyasi, sosyal, eğitim, turizm, çevre, işçi göçü, ücret politikaları, yatırım, üretim, tüketim gibi faaliyetleri uluslararası iletişim temel konularıdır diyebiliriz.

İletişim denildiğinde bir ulusta yaşayan insanların sosyal ortamda girmiş olduğu iletişim süreci akla gelmektedir. Bu iletişim sürecinde kullanılan kesin bir dil olmamakla birlikte birden çok dil kullanılmaktadır. Fakat özellikle uluslararası iletişim sürecinde kullanılan en yaygın dil İngilizce dilidir.

Uluslararası İletişim Nedir Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz