Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Ülkemizin Üç Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Ekonomimize Olan Etkileri

Ülkemizin Üç Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Ekonomimize Olan Etkileri hakkında bilgi kısaca.

Türkiye’nin çevresinde Ege Denizi, Akdeniz ve Karadeniz olmak üzere üç adet deniz bulunmaktadır. Bu sebeple ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olduğu söylenebilir. Turizm, balıkçılık ve ticaret açısından önemli olan bu durumun ekonomimize katkısı büyüktür.

Ülkemiz ılıman iklim kuşağında yer almaktadır ve bu sebeple etrafındaki denizler de sıcaktır. Bu da turistlerin deniz turizmi için ülkemizi ve kıyılardaki otellerimiz tercih etmelerini sağlar. Turistlerin hatıralık eşya satın almaları da bölge halkının ekonomik olarak kalkınmasını sağlar. Bu da dolaylı yoldan kültür gelişmesine ön ayak olur.

Denize kıyısı olan kesimlerde yaşayan insanların bir kısmı da balıkçılık ile geçimini sağlar. Bu durum Karadeniz bölgesinde daha da belirgindir. On binlerce insan büyük gemilerle yapılan balıkçılık sayesinde geçimini sağlar.

Limanlarda on binlerce geminin katıldığı büyük ticaretler döner. Bu gemilere yük indirip bindirilir ve yapılan ihracat ile ithalat sonucunda kazanan ülke ekonomisi olur. Ülkemizin oldukça gelişmiş limanları bulunmaktadır ve bu sebeple deniz ticaretine yatkın bir bölgede yaşadığımız söylenebilir.

images

Ülkemizin Üç Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Ekonomiye Katkıları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz