Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Haziran 2018

Ülkemizin Ekonomik Faaliyetleri ve Katkıları Hakkında Bilgi

Ülkemizin ekonomik faaliyetleri nelerdir, ülkemizin ekonomik faaliyetleri ve ekonomimize katkıları hakkında bilgi kısaca

İnsanların bir ülkede maddi geçim için yaptıkları faaliyetlere ekonomi adı verilir. Ülkemizde ise konumu ve iklimi nedeniyle pek çok ekonomik faaliyet yürütülmektedir. Genel olarak sanayi, tarım, turizm ve doğal kaynaklar olarak bu ekonomik faaliyetleri sınıflandırabiliriz.

Ülkemizde Sanayi Ekonomik Faaliyetleri 

Belirli işlemlere tabi tutulan ham maddelerden yeni bir madde, ürün elde etme işlemlerine sanayi adı verilir. Doğal maddelerden ya da insan ve hayvan ürünlerinden oluşan ham maddelerin dışında sermaye, enerji, iş gücü, pazarlama ve ulaşım bir sanayi faaliyetinin yürütülmesi için olmazsa olmazlardır. Sermaye işin devamlılığı için gereken paradır. Türkiye’de de bir miktar sermaye problemi bulunmaktadır. ancak ulaşım ve pazarlama gibi konularda Türkiye konum itibarıyla şanslı durumdadır. İstanbul-Adapazarı, Adana- Mersin arası ve İzmit civarı bölgelerde sanayi faaliyetleri oldukça yoğundur. Bu bölgeler Bursa, İzmit, İstanbul, Ankara ve Kayseri şehirlerini kapsar. Ancak Türkiye’nin diğer bazı illerinde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Gaziantep, Adıyaman gibi illerinde de son dönemlerde sanayi gelişimi hızlanmıştır.

Genelde Türkiye’de sanayinin, gıda, dokuma, deri, maden, otomotiv, kimya gibi kolları yürütülmektedir.

Ülkemizdeki Tarım Faaliyetleri

Tarım faaliyetleri bir tohumun toprağa ekilmesinin ardından alınan ürünlerin satılması aracılığıyla gerçekleştirilir. Ülkemiz iklimi ve toprak özellikleri dolayısıyla tarıma elverişli topraklara sahiptir ve yaklaşık yüzölçümün yüzde 36’sında tarım yapılabilmektedir. Son yıllarda gelişen teknolojiler ve sulama tekniklerinin de yarattığı kolaylıklarla tarım faaliyetlerinde çok fazla kişiye ihtiyaç olmamaktaysa da geçmişte ülkemizin en önemli faaliyetleri arasında yer almaktaydı.

Tarım konusunda bilgili ve donanımlı insanların yetiştirilmesi amacıyla Ziraat Fakültelerinin açılmasıyla tarım konusunda önemli gelişmeler olmuştur. Gelişen teknoloji beraberinde sulama alanında yenilikleri getirmiş, modern tarım uygulamaları ve tohum ıslahı yapılmış, tarım günümüzdeki modern halini almıştır. Bu gelişmeler ile daha fazla üretim olmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni sulandırma çalışmaları Gap projesiyle sonuç vermiş ve kurak topraklar tarım alanı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

Hayvancılık, su ürünleri, ormancılık gibi dallar da tarımcılığın kolları arasında sayılabilir ve tarımdaki gelişmelerin yanında bu dallarda da gelişmeler yaşanmıştır.

Turizm Ekonomik Faaliyetleri

Turizm, diğer bir deyişle bacasız sanayi, son 10 yılda ülkemizde farklı bir boyut kazanmıştır. Turist sayısı her geçen sene artarken elde edilen gelir de aynı oranda artmıştır.

Ülkemiz konumu nedeniyle çok eski tarihlerden itibaren birçok medeniyeti barındırmıştır. Her bir karışında tarihi esere rastlanabilen bu topraklar turizm açısından oldukça elverişli hale gelmiştir. Dünya çapında yapılan tanıtımların artması ile de ülkemiz tüm dünyada tanınan bilinen bir ülke olmuştur. Bu nedenle de ülkemize gelen turist sayısı gittikçe artmış ve günümüzdeki haline ulaşmıştır.

Tarihi eserler açısından zengin olmasının yanında ülkemizin kıyılarında deniz ve doğa turizmi de yapılmaktadır. Ege ve Akdeniz kıyıları yaz aylarında turistler tarafından büyük rağbet görmektedir. Bu talebe karşılık kıyı bölgelerimizde turistik tesisler yapılmış ve bu da talepte daha büyük bir artışa neden olmuştur. Turizm faaliyetleri ile ülkemize döviz girişi yaşanmıştır ve Türkiye bu faaliyetten çok önemli gelir elde etmiştir.

Doğal Kaynaklar Faaliyetleri

Ülkemiz topraklarının altında çok fazla çeşitlerde madenler barınmaktadır. Sayıları 60’ı bulan maden çeşidi arasından özellikle bor madeninde Türkiye dünyada 1. sıradadır. Bunun yanında ülke ekonomisine önemli ölçüde destek olacak miktarda demir, linyit, bakır, kömür, mermer gibi madenler de çıkarılıp işlenmektedir. Çıkarılan madenlerin birçoğu inşaat sektöründe kullanılacak hale getirilip ülkemizde kullanılmakta ya da ihraç edilmektedir.

Ülkemizin enerji kaynakları sınırlıdır. Çünkü günümüzde petrol ve doğalgaz enerji için kullanılan maddeler arasında en önemlileridir ve ihtiyacın %90’ı yurtdışından satın alınmaktadır. Bu nedenle enerjinin karşılanması ülkemize pahalıya mal olmaktadır. 90lı yıllarda kömür ve petrol daha çok kullanılırken bunun yerini günümüzde doğalgaz almaktadır. Çünkü doğalgaz daha ucuzdur ve bu anlaşılmaya başlandıkça doğalgaz daha tercih edilir bir enerji kaynağı olmuştur. Bunun yanında hidroelektrik enerji açısından ülkemiz büyük potansiyele sahiptir. Hidroelektrik enerji akarsuların debisine ve yüksekliğine bağlı olduğundan ülkemiz çok büyük bir hidroelektrik potansiyele sahiptir. Bu akarsuların üzerine santraller kurulmuş ve ülke enerji ihtiyacının bir kısmı karşılanabilmiştir. Hatta elektrik üretiminin ihtiyaçtan fazla olması ile sınır komşularına kadar elektrik yetiştirilebilmektedir.

Linyit Türkiye’de en fazla çıkarılan kömürdür. Ancak linyitin kalitesi düşüktür. Bu nedenle de genelde Türkiye içinde tüketimde kullanılır, çok fazla ihraç edilmez.

Ayrıca 2008 yılında açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattı petrolün Türkiye üzerinden geçmesini sağlamıştır. Bu yüzden enerji ulaşımında büyük öneme sahip hale gelmiştir. Bu boru hattıyla Azerbaycan’dan çıkarılan petrol Türkiye’den de geçerek Avrupa’ya kadar ulaştırılmaktadır.

Ülkemizin Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Kısa Özet Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nejlika dedi ki:

  Harika işime çok yaradı.
  ben çok beğendim işime yaradı yani beğendim kısaca.
  Güzel hemen yaz ve artılar gelsin.
  önemli bilgi yazın yaşa resimde koyun.
  Güzel beğendim ama kompozisyon da yazarsanız tüm ekonomik faaliyetlerle ilgili güzel olur.
  Benim istediğim bu değildi ama yapmazsalar ellerine salisilik

 2. berna dedi ki:

  Harika işime çok yaradı

 3. Nejlika dedi ki:

  Benim istedigim bu degildi ama yapmislar ellerine saglik

 4. GS dedi ki:

  Güzel beğendim ama kompozisyon da yazarsanız tüm ekonomik faaliyetlerle ilgili güzel olur.

 5. ayşe dedi ki:

  önemli bilgi yazın yaaa :) resimde koyun :)

 6. Anonim dedi ki:

  Güzel hemen yaz ve artılar gelsin :)

 7. nebihe dedi ki:

  ben çok beğendim işime yaradı yani beğendim kısaca….:)

 8. dedi ki:

  Harika işime çok yaradı

 9. berna dedi ki:

  güzel bilgiler ama istediğim gibi diğilll malesefff.

Yorum Yaz