Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2021

Ülkemizin Coğrafi Konumunun Dünya Ticareti Üzerindeki Önemi Nedir

Dünya üzerinde siyasi varlığını devam ettiren her ülke için bulunduğu coğrafi konum o ülkenin ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu yazımızda ülkemizin coğrafş konumunun Dünya ticareti üzerindeki önemi nedir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

turkiyenin-jeopolitik-onemi-nedirDünya üzerinde günümüzde 185 civarında ülke yer almaktadır. Ayrıca nüfus açısından 16. sırada yer alan Türkiye, toprak genişliği açısından 32. sırada, ekonomik güç açısından ise yine 16. sırada yer alan bir dünya ülkesidir.

Her ülke için sahip olduğu coğrafi konum şartları dünya züerinde yapmış olduğu ticari faaliyetler açısından oldukça önemlidir ve Türkiye’de sahip olduğu coğrafi konum özellikleri açısından oldukça şanslı bir ülkedir.

  • Türkiye; Orta Doğu ve Hazar Havzası gibi en önemli petrol rezervlerine sahip bir ülkedir.
  • Önemli deniz ulatırma yollarının kavşağı konumunda olan Türkiye, ayrıca Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Türk boğazları gibi ticaret yolları üzerinde hakimiyet kurmaktadır.
  • Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan ve bir kavşak niteliğinde olan ülke olmakla birlikte Avrupa, Asya, Balkan, Kafkas, Akdeniz, Karadeniz ve Ortadoğu ülkesi olma özelliği taşımaktadır.

Tüm bu özellikler doğrultusunda anlaşıldığı üzere Türkiye’nin stratejik konumu dünya üzerindeki ticaret açısından oldukça önemli bir konumdur. Çünkü dünya ülkeleri ticari faaliyetleri sırasında bu yolları kullanmaktadır ve bu ticari faaliyetler esnasında Türkiye, adeta bir kavşak durumundadır ki bu durum aynı zamanda Türkiye’nin ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır.

Ülkemizin Coğrafi Konumunun Dünya Ticareti Üzerindeki Önemi Hakkındaki Görüşlerinizi ve Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz