Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Ülkemizi Çevreleyen Denizler Olmasaydı İklim Özelliklerinde Ne Tür Değişiklikler Olurdu

Ülkemizi Çevreleyen Denizler Olmasaydı İklim Özelliklerinde Ne Tür Değişiklikler Olurdu hakkında bilgi kısaca.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu açıdan coğrafi olarak bir yarım ada şeklindedir. Coğrafi konumu çok değerli olan ülkemizin iklim özelliklerinde de konumunun etkisi vardır.

Yağış miktarı, sıcaklık farkı, don vakitleri, sıcaklık dağılışı, karın yerde kalma vakti, kar yağışları, nemlilik ve bulutluluk gibi iklimsel özellikler çevremizdeki denizlerden oldukça etkilenmektedir. Fakat bunlar arasından en çok yağışların denizlerimiz ile ilgisi vardır. Denizler sayesinde kıyılarımız daha nemli ve sıcaktır. Bu sebeple kışları ılık olurlar ve bol yağış alırlar. Mevsimler arası geçişler daha yumuşaktır.

Atlas okyanusundan gelen nemli havanın ülkemize girebilmesi çevremizdeki denizler sayesindedir. Eğer bu nemli hava ülkemize giriş yapamasaydı iklimimiz İran iklimine benzerdi. Denizler olmasaydı daha az yağış alacak olan ülkemiz kurumaya başlayacaktı.

Denizler olmasaydı iç kesimler kıyılara göre daha çok ısınacaktı. Bugünkünün aksine Erzurum İzmir’den 10 derece kadar daha sıcak olacaktı.

uyduturk

Denizlerimiz Olmasaydı Neler Olurdu İklim Nasıl Değişirdi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz