Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2021

Ülkemizde İlk Müze Çalışmalarını Kim Başlatmıştır

Ülkemizde İlk Müze Çalışmalarını Kim Başlatmıştır Kısaca

Dünya’da ilk müze milattan önce 300 yılında İskenderiye şehrinde açılmıştır. Bu tarihten önce de eski eşyaların sergilendiği bazı yapılar bulunsa da müze adı altında kurulmadığı için bu yerler müze olarak değerlendirilmemiştir.

Yunan prenslerinden Mitridat, Bergama civarında müzeye benzer bir yapı inşa ettirmiştir. Ancak burası da müzeden ziyade değerli eşyaların sergilendiği bir Pazar gibiydi.

Modern anlamda ilk müzeler Rönesans döneminde Avrupa’da kuruldu. İtalya’nın şehir devletlerinde başlayan müzecilik daha sonra diğer Batı Avrupa ülkelerinde de büyük ilgi gördü. Modern müzeciliği ilk başlatan müze İtalya’nın Roma şehrinde 1734 yılında bir kilisede başladı. Burada antik eşyalar ve araç gereçler sergileniyordu.

18. yüzyılda Viyana’da ilk sanat sergisi açıldı. Bu sergi de ilk modern müzelerden biri olarak kabul edilir. Bazı sanat tarihçilerine göre ilk modern anlamda müzeler Fransız İhtilali’nin ardından açılmıştır. İhtilalden sonra saraydaki değerli antik eşyalar ve tablolar müzelerde sergilenmeye başlamıştır. 1857 yılında Paris’te açılan Louvre Müzesi bu eşyaların sergilendiği yerdir. Daha sonraki yıllarda Avrupa ve Amerika’da da buna benzer müzeler açılmıştır.

Osmanlı döneminde ilk müze 1846 yılında Fransa’da büyükelçilik yapmış Ahmet Fethi Paşa tarafından Sent İren binasında kuruldu. İki bölümden oluşan müze Türk tarihinin ilk müzelerinden kabul edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz