Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Ülkemizde Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Ülkemizde Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kısaca Hakkında Bilgi

Ülkemizdeki temel ekonomik faaliyetler tarım, sanayi, turizm ve doğal kaynaklardır. Halkın refah düzeyini yükseltmek amacıyla yapılan tüm faaliyetlere ekonomi denir.

Sanayi

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda sanayinin devlet eliyle geliştirilmesi hedeflenmiş ve genellikle temel ihtiyaç maddelerinin yurtdışından ithalinin önlenmesi amacıyla şekerpancarı, pamuk, kömür ve demirle ilgili sanayi tesisleri açılmıştır. Günümüzde Türk sanayisinin en önemli lokomotifi otomotivdir. Ayrıca beyaz eşya ve elektronik alanında da büyük başarılara imza atılmıştır.

Turizm

Bacasız sanayi olarak da adlandırılan turizmde ülkemiz son on yılda önemli başarılara imza atmıştır. Yıllar geçtikçe ülkemize gelen turist sayısında sürekli artış gözlenmiştir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya tarihin ve medeniyetin kurulduğu yerler olarak bilinir. Bu nedenle hemen hemen her bölgede tarihi eserlere rastlanır. Bu nedenle tarihi eserlerin yurtdışında tanıtımı arttıkça ülkemize gelen turist sayısında da artış sağlanmıştır.

Bununla birlikte ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyıları yaz mevsimlerinde deniz ve doğa turizmini seven turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Kıyılardaki turistik tesislerin hizmet kalitesinin artmasıyla birlikte turist sayısında da artış gözlenmiştir. Turizmin gelişmesi ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Çünkü maliyetler oldukça düşük ve getirisi oldukça yüksek bir ekonomik alandır.

Doğal Kaynaklar

Ülkemizde 60 farklı değerli maden ve mineral bulunmaktadır. Özellikle bor rezervi açısından Türkiye dünya lideridir. Dünya bor rezervinin yüzde yetmişinden fazlası Türkiye’de bulunmaktadır. Demir, bakır, linyit, kömür ve mermer gibi birçok maden işlenerek özellikle inşaat sektöründe kullanılmakta ve bu malzemeler ihraç edilmektedir.

Enerji kaynakları konusunda ülkemiz sıkıntılı bir durumdadır. Çünkü enerji için kullanılan petrol ve doğalgazın yüzde doksanı yurtdışından ithal edilmektedir. Bu da enerji için çok büyük paralar harcanmasına neden olmaktadır. 1990’lı yıllardan itibaren petrol ve kömür tüketiminden doğalgaz tüketimine geçiş hızlanmıştır. Doğalgazın diğer enerji kaynaklarına göre ucuz olması bu geçişi hızlandırmıştır. Hidroelektrik konusunda oldukça verimli bir potansiyele sahibiz. Çünkü ülkemiz üzerinde debisi yüksek onlarca akarsu bulunmaktadır. Zamanla bu akarsular üzerine kurulan santrallerle elektrik üretimi iç tüketimi karşılamıştır. Hatta günümüzde Türkiye sınır komşularına elektrik ihraç eder konuma gelmiştir.

En çok çıkartılan kömür linyit kömürüdür. Ancak kömürün kalitesi düşük olduğu için ihracı fazla yapılmamakta genellikle iç tüketimde kullanılmaktadır.

2008 yılında açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’yla ülkemiz enerji ulaşımında önemli bir konuma sahip olmuştur. Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç edilmesi ülkemizin stratejik önemini arttırmaktadır.

Ülkemizde Ekonomik Faaliyetler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Funda dedi ki:

  Harika olmuş çok işime yaradı.

 2. Makif dedi ki:

  Bence de çok güzel olmuş emeğe saygı olarak teşekkürler lerimi sunuyorum

 3. Nazli dedi ki:

  Bence çok uzun okumaya üşendim ama Türkiye’deki ekonomik faaliyetler güzel olmuş.

 4. Ecem Su dedi ki:

  Bence uzun ama güzel tabi süper bir şey bu Türkiye’nin ekonomik faaliyetleri olmuş.

 5. Anonim dedi ki:

  Iyi ama çok uzun yapmışlar ?

 6. Büşra dedi ki:

  Baya güzeldi

  1. Anonim dedi ki:

   Merhaba ben büşra aynen

   1. Makif dedi ki:

    Büşra yapan büşrasın bize ne

 7. buse dedi ki:

  bence de çokkk uzun

 8. gizli dedi ki:

  bence çokkkk uzunn

 9. bahar dedi ki:

  Bilgiler süper ama faaliyetlerin bazıları yapılmamış Ama siz beğendiyseniz ben karışamam.

 10. fatmanur dedi ki:

  çok işime yaradı sagolun

 11. sema ard dedi ki:

  ya düzgün bi şey yok mu saçma

 12. tuba dedi ki:

  çok işime yaradı sağolun:):)

 13. seçilay dedi ki:

  bence ben çok beyendim süpersiniz buradan sevgilim berkayı çok öpüyorum o benim aşkım

  1. Berkay dedi ki:

   Sağol canım teşekkürlerimi sunuyorum sana.

 14. selinay dedi ki:

  harikaydı süperdi yazana teşekkür ederim hem benim için hem de diğer arkadaşlarım için

  1. seçilay dedi ki:

   sana katılıyorum kanka

  2. Zeki dedi ki:

   Sen bence tam bir malsın nedenini sorarsan kız (cinsi her neyse)?o kadar emek veriyor ve sen buna diyorsun ki eksik yazmış bu tür insanları gerçekten hiç anlayamıyorum (zekâm gayet yerinde)

 15. nazan doğan dedi ki:

  iyiymiş ödevime yardım etti.

 16. yesim dedi ki:

  ben bu siteyi beyendim performansıma yardımcı oldu 100 aldım teşekürler elerinize sağlık burdan emre aşkıma askerde şuan seni sevirum canım

 17. osamn nuri dedi ki:

  ben bu siteyi çok sevdim

  1. nazan doğan dedi ki:

   sanki biz sevmedik.

Yorum Yaz