Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Ülkemizde Birbirinden Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Sebebi

Ülkemizde Birbirinden Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Sebebi Nedir?

–        Üç tarafının denizlerle çevrili olması: Deniz etkisi nemlenmeyi arttırır ve bu durum iklim değişikliğine neden olur. Deniz etkisinin iç kesimlere ulaşması da karasal iklimin Doğu Ege’de hafif hissedilmesini sağlar.

–        Matematik Konumu: Türkiye enlem derecelerine göre hesaplandığında ılıman iklim kuşağında yer alır. Bu kuşakta hava çok soğuk veya çok sıcak hissedilmediği için Türkiye’de dört mevsim belirgin yaşanır ve farklı iklim türlerine rastlanır. Kuzeyde ve Doğu’da daha soğuk bir iklim varken Batı ve Güney’de daha serin iklim bulunur.

–        Yükselti: Türkiye, çevresindeki ülkelere göre ortalama yükseltisi daha fazla olan bir ülkedir. Yükseltinin Batı’dan doğuya doğru artış göstermesi iklimin de çeşitlenmesini sağlar. Batı’da Akdeniz İklimi görülürken Doğu’da sert karasal iklim görülmektedir.

–        Yer şekillerinin çeşitliliği: Türkiye’de dağ, ova, plato gibi pek çok yerleşim yeri vardır. Yükseklikle birleştiğinde yer şekillerinin iklime etkisi daha fazla olur. Bu nedenle Türkiye’nin değişik bölgelerinde değişik iklim tiplerine rastlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz