Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Türküler Nasıl Oluşmuştur

Okul-Sorulari-376x280Her toplumun kendisine özgü kültürü, örfleri, adetleri, gelenekleri ve görenekleri vardır. Bu unsurlar ışığında toplumlar kendi kültürel değerlerini ve unsurlarını meydana getirirler böylece kendi kültürlerine ait yemekleri, sanat alanları, türküleri, oyunları, ahlak kuralları, örf ve adetleri meydana gelir.

Toplumların örflerini, adetlerini, geleneklerini ve göreneklerini yansıtan en önemli unsurlardan birisi de türkülerdir. Peki türküler nasıl meydana gelir?

Öncelikle toplumların sahip olduğu türküler anonim eserlerdir. Yani türküleri meydana getiren kişiler belli değildir ancak bu türküleri yazıya geçiren kişiler bellidir. Bu kişiler türkülerin oluştuğu zamanın üzerinden yıllar belki de asırlar geçtikten sonra bu türküleri kaleme aktarmışlardır.

Türküler her konuda oluşturulabilmektedir. Türk kültürüne baktığımızda savaşlar, aşk, dostluk, aşk acısı gibi bir çok konuda türkü bulabilmek mümkündür. Örneğin; o dönemlerde birbirini seven ancak kavuşamayan kişiler çektikleri aşk acısından dolayı bir çok türkü oluşturmuşlardır. Yine Türk kültürüne baktığımızda savaşlarla ve kahramanlıklarla ilgili bir çok türkü yazılmıştır. Örneğin; Çanakkale Türküsü bunun en somut örneğidir. Çanakkale’de düşmana karşı dişe diş savaşan Türk askerleri içinde bulundukları durumu anlatmak için türkü oluşturmuşlardır.

Görüldüğü gibi bu türküler yazıldığı zaman dilimi ile ilgili bir çok bilgiyi de bizlere vermektedir. Yine Çanakkale türküsünde de askerlerimizin yaşadığı zorlukları, acıları görmemiz mümkündür.

Yaşanmış Gerçek Türkü Hikayeleri İçin Tıklayınız

Türküler Nasıl Meydana Gelir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Esma. Cok guzel olmus

 2. filiz dedi ki:

  bunları yazana teşekkürler, kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

 3. Cemile Nur Aydın dedi ki:

  O kadar iyi açıklamış ki. Bu ne be türküyü açıkla dedim türkü nasıl oluşmuştur dediniz anladım elinize sağlık.

 4. Esma dedi ki:

  Biraz daha içerikli olabilirdi. Emeği geçenlerin eline sağlık türküler nasıl meydana gelmiştir kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

 5. Esma? dedi ki:

  Güzel ama biraz daha içeriği geniş olabilirdi

 6. Derszamanı dedi ki:

  Güzel açıklamış beğendim??✍️✍️✍️

 7. Anonim dedi ki:

  Çok iyiymiş beyeler bayanlar çok çok açıklayıcı

Yorum Yaz