Türklerin Soyu Nereden Gelir

Türklerin soyu hakkında kısa özet bilgi, Türklerin soyu nereden gelir

Türklerin Soyu Nereden Geldi

Türkler Orta Asya’nın bozkurtları olarak anılmaktadır. Böyle anıldıkları dönemlerden birine denk gelen M.Ö. 234 senesinde Tanrı onlara ödül olarak Oğuz (Mete) isminde bir oğul vermiştir. Bu dönemde Çin kendisini en büyük devlet olarak görmektedir ve etrafındakilere baskı uygulamaktadır. Oğuz Kağan ise bu Çin devletinin karşısında yükselecek ve yeni bir cihan devletinin temellerini atacaktır. Daha doğduğu andan itibaren büyük mucizeler yaşamaktadır.

Türk sözlü ve yazılı kaynaklarında Oğuz Kağan’ın nasıl mucizelerle dolu bir Türk yiğidi olduğu anlatılmaktadır. Sadece doğduğu gün süt emdiği söylenen Oğuz Kağan daha sonraları süt emmeyi bırakmıştır. Daha bir yaşını doldurmadan konuşmaya başlayan Oğuz Kağan yine yaşını doldurmadan ok ve yay ile avlanmıştır. Bunlar Türk destanlarında belirtilen miitolojik ögelerdir.

Oğuz Kağan ismi doğar doğmaz değil daha sonrasında konulmuştur. Türklerde ad verme geleneği herhangi bir ismin koyulması üzerine değil o insanın karakteristik özellikleri anlaşıldıktan sonra koyulması üzerinedir. Ancak rivayetlerden birine göre de Oğuz kağan bu ismin kendisine verilmesini kendisi istemiştir. Destanlarda geçen Oğuz Kağan ve Mete Han aynı kişidir. Babası Teoman kendisine Oğuz adını koymuştur ancak Çin kaynaklarında Oğuz Kağan Mete olarak geçmektedir. Orta Asya’da yaşadıkları sırada Türkler yazılı kaynak tutmuyorlardı ve kültürleri sözlü gelenek üzerineydi. Bu sebeple bu döneme ait bilgiler Türklerin çevresindeki devletlerden alınmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Çin kaynaklarıdır çünkü bu dönemde Türklerle çok fazla iletişime geçmişlerdir. Bu kaynaklarda Oğuz Kağan yerine Mete (Mao-tun) adı kullanılmaktadır. Mao tun sesletimi bugünkü Çinceye göredir. O günkü Çincede bu Bak-tut olarak okunurdu. Bu da Eski Türkçe’de bulunan Bağatur kelimesiyle aynıydı. Yani Oğuz Kağan aslında günümüzdeki Bahadır adından farklı değildir, denilebilir. Ancak Oğuz Kağan ve Mete dilimizde yer etmiştir ve bugün bu destanlardan bahsederken Oğuz Kağan veya Mete Han denilir.

Türklerin Soyu Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.