Türkler İslamiyeti Nasıl Kabul Etti

Türkler İslamiyeti neden kabul etti konusunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz.

Türkler tarih boyunca bir çok dine mensup olmuşlardır ancak en son Göktanrı inancının uzun bir süre benimsemişlerdir. Göktanrı inancına göre yaratanın gökte olduğuna, onun her şeyi gördüğüne, hatta devleti yöneten kişinin de onun yeryüzündeki elçisi olduğuna inanırlardı. Göktanrı inancından sonra ise 751 yılında Çinliler ile Araplar arasında yapılan Talas Savaşı ile Türkler İslamiyet dinini kabul etmişlerdir.

Türklerin İslamiyet dinini kabul etmeleri için bir çok nedeni vardır. Her şeyden önce Göktanrı inancı ile İslamiyet dini arasında bir çok benzerlik vardır bu nedenle Türkler İslamiyet dinine geçerken çok fazla zorlanmamışlardır.

Öncelikle Göktanrı inancında olduğu gibi İslamiyet dininde de ahiret inancı vardı yani öldükten sonra dirileceklerine ve hesaba çekileceklerine inanıyorlardı, her iki din de tek tanrıya inanıyorlardır ve her iki dinde de hac ve kurban ibadeti esas kılınıyordu.

Hem Göktanrı inancı hem de İslamiyet dininde de aile ve temizlik gibi konulara önem verilmektedir. Bu nedenle Türkler İslamiyeti kabul etmek de çok da zorlanmamışlardır.

Türkler İslamiyeti Nasıl Kabul Etti Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.