Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye’nin En Uzun Nehri Hangisidir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Türkiye’nin En Uzun Nehri Hangisidir

Türkiye’nin en uzun nehri hangisidir ve özellikleri hakkında bilgi verelim.

Türkiye’de bulunan ve suyunu da buraya döken en uzun nehri biliyor musunuz? Bu nehir, Kızılırmak’tır. Zaten pek çoğumuzun Türkiye’de bulunan nehir denildi mi aklımıza ilk gelen bu nehirdir.

Nehrin uzunluğu 13 55 km’dir. Bu nehir Sivas Kızıldağ’dan başlayıp Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Bafra’dan da Karadeniz’e dökülür. Nisan ayında nehir en dolu anlarını yaşar. Çünkü o aylarda kar ve yağmur sularıyla beslenir. Üzerinde 8 adet baraj kurulmuştur. Bu uzun nehrin debisi ise 184 m3/sn’dir. Bu nehrin kolları ise şöyledir; Delice Irmağı, Devrez, Gökırmak’tır.

Yurdumuzun ikinci uzun ırmağı ise Fırat nehridir. Bu nehrin uzunluğu ise 2800 km’dir. Evet biliyoruz ki hepinizin aklında neden fırat daha uzun ama birinci sırada yer almıyor soruları geldi. Fırat uzun olsa da Türkiye’ye dökülmediği için ikinci sırada bulunur. Türkiye’de bulunan sınırlarının uzunluğu ise 1263 km yani Kızılırmak’tan kısadır. Yurdumuzda üçüncü uzun nehir ise 824 km ile Sakarya nehridir. Bu nehir Karadeniz’e dökülmektedir. 4. uzun nehrimiz 560 km ile Seyhan nehri, 5. uzun nehrimiz ise 509 km ile Ceyhan nehridir.

Türkiye’nin en uzun nehri sizlerde düşüncelerinizi aşağıdan hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 2. Mehmet dedi ki:

  Kızılırmaktır

  1. Anonim dedi ki:

   Teşekürler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781