Türkiye’deki Su Varlığının Ekonomik Etkileri

Bir ülkenin ekonomik gücünü etkileyen en önemli faktörlerin başında o ülkenin su kaynakları gelmektedir. Bu yazımızda Türkiye’deki su varlığının ekonomik etkileri nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Günümüze baktığımızda dünya üzerinde insan nüfusunun artması ile su kaynaklarına olan ihtiyacında her geçen gün arttığını görmekteyiz. Buna karşılık insanların su kaynaklarını bilinçsizce ve israf ederek kullanması su kaynaklarının her geçen gün daha da azalmasına neden olmaktadır.

Türkiye, su kaynakları bakımından son derece zengin olan bir ülkedir. Öyle ki; Türkiye’de insanların su ihtiyacını karşılayacak bol miktarda su rezervleri yer almaktadır. Özellikle Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olması ülkemizin su kaynakları bakımından zengin olmasını sağlarken aynı zamanda ülkenin ekonomik gücünü de arttırmaktadır.

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, akarsular kaynaklarının oldukça fazla olması ülkemizde yapılan bir çok faaliyeti daha kolay bir hale getirmektedir. Özellikle akarsular üzerinde kurulan barajlar sayesinde ülke ihtiyacını karşılamak üzere elektrik üretimi yapılmaktadır. Akarsular gibi su kaynakları sayesinde üretilen enerji kaynakları aynı zamanda diğer ülkelere de satılmaktadır.

Enerji üretiminin yanı sıra ülkemizde bulunan su kaynakları sayesinde tarım faaliyetleri de daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle ülkemizde yer alan ova gibi yüksek bölgelerde su kaynakları olan araziler sayesinde tarım  faaliyetleri ile bir çok çeşitte ürün yetiştirilmektedir.

Türkiye’deki Su Varlığının Ekonomik Sosyal ve Kültürel Etkileri Konulu Yazımız İçin Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Bulunan Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.