Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Yazı

Türk harf devrimi haftası ile ilgili yazı, Türk harf devrimi haftası yazı uzun kısa örnekleri

1-7 Kasım tarihleri arasında ülkemizde her sene Türk harf devrimi haftası kutlanmaktadır.

1905-1907 seneleri arasında M.Kemal Suriye’de savaştaydı ve bu konuya ilgi duyuyordu. 1922 senesinde Atatürk ve Halide Edip Adıvar bu konu ile alakalı görüşmeler yapmışlardır ve önemli reformlar yapılması gerektiğine karar verdiler.

Eylül 1922 senesinde, Hüseyin Cahit, İstanbul’da bir basın konferansında, Atatürk’e latin harflerinin ne zaman kabul edeceğini sormuş, Atatürk’de henüz zamanı gelmedi demiştir.

1923 senesinde İzmir İktisat Kongresinde aynı soruya Kazım Karabekir, İslami değerlere zarar vereceğini söyleyip reddetmiştir. Bu tartışma basında geniş yankı bulmuştur.

28 Mayıs 1928 tarihinde TBMM, 1 Haziran itibariyle resmi kurumlarda , uluslararası rakamların kullanılmasına yönelik bir yasa çıktı. Yasaya çok aşırı bir reaksiyon gelmeyince harf devrimi ile alakalı bir komisyon oluşturuldu.

Komisyonun konuları arasında, eski dilde yer alan kaf ve kef harflerinin q ve k harfleri ile sağlanması söylendi ancak Atatürk tarafından q harfi alfabeden çıkarıldı.

Yeni alfabe yürürlüğe girince , 9 Ağustos 1928 senesinde, CHP kongresinde yeni harfleri tanıttı. 11 Ağustos Cumhurbaşkanlığı ve milletvekillerine tanıtılan harfler, 15 Ağustos’da üniversite çalışanları ve sanatçılara tanıtıldı.

Eylül ve ağustos aylarında harfler halkın her kesimine tanıtılmaya başlandı. Tirenin atılması ve şapka işaretinin eklenmesi gibi düzenlemelerin yanı sıra, 8-25 Ekim tarihlerinde tüm resmi görevliler yeni harfleri kullanmaya başladı.

Türk Harf Devrimi Haftası Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.